DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Merkez Bankası’ndan beklenen faiz kararı açıklaması yapıldı.

Merkez Bankası faiz indirimi kararını açıkladı. Merkez Bankası Para Politikları Kurulu-PPK faiz üst koridorunda 50 baz puan indirdi. Faiz indirimi kararı sonrası faiz üst bandı yüzde 10’dan yüzde 9.50’ye çekilmiş oldu.Merkez Bankası politika faizini ise yüzde 7.50’de sabit tuttu. Merkez Bankası faiz alt koridorunda da değişikliğe gitmedi. Faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizi yüzde 7.25’de kaldı.Karara ilişkin yapılan beklenti anketlerinde ekonomistlerin büyük bir çoğunluğu faiz üst bandından 50 baz puan indirim bekliyordu. Merkez Bankası’nın kararı piyasaların beklentisi doğrultusunda geldi.

PPK’dan faiz indirimi kararına ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. İç talep büyümeye pozitif katkı verirken, Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Bu çerçevede, iktisadi faaliyet ılımlı ve istikrarlı büyüme eğilimini korumaktadır. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.Yakın dönemde küresel oynaklıklarda bir miktar artış yaşanmıştır. Kurul, sıkı para politikası duruşunun, temkinli makroihtiyati politika çerçevesinin ve Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılmasının ekonominin şoklara karşı dayanıklılığını artırdığını değerlendirmektedir. Bu doğrultuda Kurul, sadeleşme yönünde ölçülü bir adım atılmasına karar vermiştir.SIKI DURUŞA DEVAMSon dönemde enflasyonda, temelde işlenmemiş gıda fiyatları kaynaklı olarak, belirgin bir düşüş gözlenmektedir. Bununla birlikte, çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmenin sınırlı olması likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektirmektedir.Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.”

MERKEZ BANKASI KARAR SONUCU DOLAR NE OLUR?

Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrası dolar kurunda düşüş yaşandı. Faiz indirimi kararı öncesi 2.97 lira seviyesinden işlem gören Dolar/TL kuru faiz indirimi kararının ardından 2.97 liranın altına düştü.