DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Rus Büyükelçi evinde ölü bulundu

Rus Büyükelçi evinde ölü bulundu

Dünya basını sabah gelen bu haberle sarsıldı. Rusya’nın Atina Büyükelçisi Malanin evinde ölü olarak bulundu. Rusya’nın Atina Büyükelçisi Andrei Malanin dün akşam saatlerinde kendi evinde ölü olarak bulunduğu açıklandı. Andrei Malanin 55 yaşındaydı. Rus Büyükelçinin ölümü bu sabah işe gitmemesi ile ortaya çıktı. Sabah işyerinde Andrei Malanin’i göremeyen meslektaşları endişeye kapılıp hemen harekete geçti. Andrei Malanin’in evine giden meslektaşları kapıyı

Dünya basını sabah gelen bu haberle sarsıldı. Rusya’nın Atina Büyükelçisi Malanin evinde ölü olarak bulundu.

Rusya’nın Atina Büyükelçisi Andrei Malanin dün akşam saatlerinde kendi evinde ölü olarak bulunduğu açıklandı. Andrei Malanin 55 yaşındaydı. Rus Büyükelçinin ölümü bu sabah işe gitmemesi ile ortaya çıktı. Sabah işyerinde Andrei Malanin’i göremeyen meslektaşları endişeye kapılıp hemen harekete geçti. Andrei Malanin’in evine giden meslektaşları kapıyı çaldı fakat kapıyı açan olmadı. Biraz bekledikten sonra polise haber verildi.İhbar üzerine Andrei Malanin’in Atina’nn merkezinde bulunan evine geldi. İçeri giren polis ekipleri Rus Büyükelçinin cansız bedeni ile karşılaştı. Yapılan incelemelerin ardından yapılan açıklamada, anahtarın kapının arkasında olduğu belirtildi. Bundan yola çıkarak saldırı izine rastlanılmadığı açıklandı. Andrei Malanin’ın sağlık sorunlarından oluşan problemlerinden ötürü yaşamını yitirmiş olabileceği düşünülüyor. Buna rağmen olay ile ilgili başlatılan soruşturma hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde de Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Türkiye’de uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmişti. İşte o haberimiz…Rusya’nın Ankara Büyükelçisi’ne suikastRusya’nın Ankara Büyükelçisi’ne bugün akşam saatlerinde suikast düzenlendi. Ankara’da katıldığı fotoğraf sergisi açılışında konuşma yaptığı sırada arkasında koruma gibi bekleyen Mevlüt Mert Altıntaş isimli 2.5 yıllık çevik kuvvet polisi Andrey Karlov’a ateş açtı. Hastaneye kaldırılan Karlov tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.Büyükelçiye saldıran silahlı kişi polisin düzenlediği operasyonda öldürüldü.Şahadet işareti yaparken fotoğraflanan saldırganın “Allah’u ekber. Halep’i unutmayın, Suriye’yi unutmayın. Beldelerimiz güvende olmadıkça sizler güvenliği tadamayacaksınız. Beni buradan ancak ölüm alır. Bu zulümde payı olan kim varsa hepsi tek tek hesabını verecek, verecek” diye bağırdığı duyuldu.Saldırganın Büyükelçi Karlov’un konuşma yaptığı salona sahte polis kimliğiyle girdiği öğrenildi. Siyah takım elbise giyen saldırgan havaya ateş edip ardından Büyükelçi Karlov’a dört beş el ateş etti. Salondaki davetliler silah seslerinin ardından büyük bir panikle salonu terk etmeye çalışırken, Büyükelçi Karlov’la ile salonda yalnız kalan saldırgan silahını birkaç el daha ateşledi.Sahte polis kimliğiyle salona giren takım elbiseli kişi tarafından gerçekleştirilen saldırı, Türkiye, Rusya ve İran’ın Halep ile ilgili gerçekleştireceği toplantı öncesinde gerçekleşti.

Rusya Dışişleri açıklama yapacak

Olayla ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Mariya Zaharova açıklama yaptı. Zaharova, “Dışişleri Bakanlığı Rus Büyükelçiye yapılan saldırı sebebiyle açıklamada bulunacaktır. Sadece resmi bilgilerin dikkate alınmasını rica ediyoruz” dedi.Olaya tanık olan Hürriyet mühabiri yaşananları anlattıBüyükelçi’nin vurulduğu fotoğrafları çeken Hürriyet foto muhabiri Haşim Kılıç, CNN Türk’te yaptığı canlı açıklamalarda yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Konuşma sırası büyükelçiye geldiğinde koruma olduğunu düşündüğümüz siyah takım elbiseli bir adam vardı. Önce havaya ateş etti, sonra arkadan Büyüleçi’ye ateş etti. Saldırgan daha çok Halep’le ilgili şeyler söyledi. Sonra insanları dışarı çıkmasını istedi. İnsanlar dışarıya çıkarken birkaç el daha ateş etti. Sonra insanlar tamamen dışarı çekildi.

“Bir mermi de davetlilerden birinin ayağına geldi galiba, kan lekeleri gördüm. Güvenlikler saldırganın polis kimliği göstererek içeri girdiğini söyledi. Rus Büyükelçi’nin kendi koruması olduğunu iddia edenler de var.”