DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Süleyman Soylu, Andrey Karlov’un öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı

Süleyman Soylu, Andrey Karlov’un öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saldırının ardından Güven Hastanesi’ne giderek olayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un suikastle öldürülmesi gündeme bomba gibi düştü. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saldırı sonrası kameraların karşısına çıkarak suikaste dair açıkalamalarda bulundu.

1994 AYDIN SÖKE DOĞUMLU

Suikastin 1994 Aydın Söke doğumlu Mevlüt Mert Altıntaş olduğunu paylaştı. Suikastçi Ankara Çevik Kuvvet’te görevli olduğu da ortaya çıktı. Polisler suikastçinin yakınlarının evlerinde arama yaptı. Suikastçinin kız kardeşi ile annesi gözaltına alındı.Süleyman Soylu, Güven Hastanesi’nin önünde Andrey Karlov’un öldürülmesiyle ilgili şu sözleri de ekledi:

Bugün Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, fotoğraf sergisinde Rusya Büyükelçisi Sayın Andrey Karlov’un konuşması esnasında silahlı bir saldırıya uğramıştır. Kaldırıldığı Güven Hastanesi’nde saat 19:53’te hayati bulgularının olmadığı tespit edilmesine rağmen, hemen yapılan canlandırma müdahalesine cevap alınamamış ve kıymetli dostumuz, sayın büyükelçimiz hayatını kaybetmiştir.

“ACILARINI YÜREKTEN PAYLAŞIYORUZ”

Dostumuz Rusya federasyonuna, Rusya halkına ve ailesine başsağlığı dileklerimizi iletiyor, acılarını yürekten paylaşıyoruz. Başımız sağ olsun. Silahlı saldırı duyulur duyulmaz, hemen olayın yakınında bulunan Çankaya polis merkezinden, polis merkezi yetkilileri intikal etmişler ve silahlı saldırgana müdahale etmişlerdir.

“ÇATIŞMADA ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

Çatışma devam ederken, özel hareket ekipleri gelmiş ve özel hareket ekipleriyle saldırgan arasındaki silahlı çatışma sonrası saldırgan etkisiz hale getirilmiştir.

“MEVLÜT MERT ALTINTAŞ”

Saldırgan 24 Haziran 1994 Aydın Söke doğumlu, Manisa Şehzadeler Nüfusuna kayıtlı, Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi mezunu, İzmir Rüştü Ünsal Polis Okulu mezunu polismeslek yüksekokulu mezunu ve halen Çevik Kuvvet’te görev yapan ve 2,5 yıldır bu görevde bulunan Mevlüt Mert Altıntaş. Yaralılardan Leyla Gündoğan, Arnavutluk doğumlu Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olduğunu tespit edebildiğimiz bir kişi ve Anıl Değer, olay yerinden güven hastanesine getirilmişlerdir. Yaralılarımızın birisi ayağından birisi kolundan, şu anda tedavi altındadır.

“BU BÜYÜK BİR PROVOKASYONDUR”

Bu büyük bir provokasyondur. Özellikle Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok iyi olduğu bir dönemde gerçekleştirilen bu acımasız terör eyleminin Türkiye’ye sıkılmış bir kurşun olduğunu ve milletimizin, ülkemizin emanetinde olan bir dostumuza hain bir eylem olduğunu düşünüyoruz. Şu anda Dışişleri Bakanımız Rusya’da. Uçaktan iner inmez bizi aradı. Bugün savunma bakanımız burada, o da bugün Rusya’ya uçacak, uçacak idi. Yarın çok önemli bir toplantıyı birlikte gerçekleştireceklerdi.