DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Türk gıda devi Brezilya’ya satıldı

Türk gıda devi Brezilya’ya satıldı

Türk gıda devi Banvit Bandırma Sanayii, Brezilyalı BRF GmbH’ye satıldı. İşte gıda devi Banvit Bandırma Sanayi’nden yapılan açıklama.. Türk gıda devi olan Banvit Bandırma Sanayi tarafından kazancının neredeyse 79,48’ine karşılık gelen hisselerin Brezilya merkezli BRF S.A.’nın bağlı ortaklığı olan BRF GmbH’ye satıldığı açıklandı. Gerçekleşen satış ile ilgili Banvit’ten yapılan açıklamada hisselerin 9 Ocak 2017’den itibaren hisselerin  Brezilya merkezli BRF

Türk gıda devi Banvit Bandırma Sanayii, Brezilyalı BRF GmbH’ye satıldı. İşte gıda devi Banvit Bandırma Sanayi’nden yapılan açıklama..

Türk gıda devi olan Banvit Bandırma Sanayi tarafından kazancının neredeyse 79,48’ine karşılık gelen hisselerin Brezilya merkezli BRF S.A.’nın bağlı ortaklığı olan BRF GmbH’ye satıldığı açıklandı. Gerçekleşen satış ile ilgili Banvit’ten yapılan açıklamada hisselerin 9 Ocak 2017’den itibaren hisselerin  Brezilya merkezli BRF S.A.’nın bağlı ortaklığı olan BRF GmbH’e geçtiğinin altı çizildi.

İşte Banvit’ten yapılan açıklama..

“Şirketimize iletilen bilgiler çerçevesinde sözleşmenin imzalanmasını takiben BRF GmbH ile Katar merkezli Qatar Investment Authority iştiraki olan Qatar Holding LLC (“QH”) arasında yüzde 60 BRF GmbH, yüzde 40 ise QH’de bulunmak kaydıyla yeni bir ortaklık oluşturulacağı ve yeni ortaklığın sözleşme tahtında alıcının tüm haklarını devralarak işlemin kapanışı ile birlikte şirketimizin paylarının yüzde 79,48’inin sahibi olacağı anlaşılmaktadır. Sözleşmede satın alma bedeli hisse başına 11,51 lira olarak belirlenmiş olsa da anılan tutar sözleşmede belirtilen ABD doları/Türk lirası döviz kuruna göre ABD doları üzerinden yapılacak olup, Rekabet Kurulu izni ve sözleşmede belirlenen diğer gerekli ön koşulların sağlanması akabinde hisse devrinin yapılacağı tarih itibarıyla gerçekleştirilecek ve Banvit’in 2016 yılı performansına bağlı fiyat uyarlamalarına tabi olarak değişebilecektir.”Yapılan sözleşmede istenilen koşulların gerçekleşmesinin sonrasında  yeni ortaklık bakımından “pay alım teklifi” yükümlülüğünün ortaya çıkacağı, pay alım teklifi için Sermaye Piyasası Kuruluna başvuruda bulunulacağı ifade edildi. Ve “Söz konusu sözleşme ve işlemin kapanış sürecinde, hissedarların münhasır finansal danışmanı olarak UniCredit/Yapı Kredi, münhasır hukuk danışmanı olarak Çiğdemtekin Dora Çakırca, Arancı Hukuk Bürosu ve münhasır strateji danışmanı olarak Helix Yönetim Danışmanlık görev almış ve alacaktır.” denildi.