DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Türkiye’den 9 kısa film Cannes Festivali’nde

Türkiye’den 9 kısa film Cannes Festivali’nde

Türkiye’den 9 yönetmenin 9 kısa filmi dünyayı dolaşıyor…Türkiye’den bu 9 kısa film Cannes Festivali kapsamında 16-22 Mayıs tarihleri arasında gösterime sunulacak.
Seçkiyi hazırlayan Antalya Altın Portakal Film Festivali Uluslararası Program Direktörü Nesim Bencoya, yaptığı açıklamada, festivalin uzun metraj bölümünün yanında çok zengin kısa metrajlı film bölümünün de bulunduğunu söyledi.
“Short Film Corner” adı verilen bu bölümün büyük bir pazar olduğunu ve dünyanın her tarafından binlerce kısa filmin başvurduğunu anlatan Bencoya, “Tabii bunların bir kısmı kabul edilip bir kısmı reddediliyor. Cannes Film Festivali’nin ‘Short Film Corner’ organizasyonu bu yıl bize başvurdu ve Türkiye seçkisi yapmamızı istedi. Biz de ‘Hezarfen Film Galeri – Türkiye’den Kısalar Özel Seçkisi” adıyla toplam 120 dakikalık bir program oluşturduk. Filmler festival kapsamında 16-22 Mayıs tarihleri arasında gösterime sunulacak” dedi.
cannes-film-kisa
Bencoya, Türkiye’nin değişik yerlerinden 9 yönetmenin 9 filmle seçkiye katılacağını belirterek, “Eminim ki çok beğenilecek ve dünyada festivalleri dolaşmaya başlayacak. Buradan ortak yapımlar, başka ülkelerde gösterimler çıkabilir. Dünyayı dolaşmaya Cannes ile başlıyoruz” diye konuştu.
Cannes’da bir hafta boyunca gösterilecek filmler ve yönetmenleri şöyle:
Mehmet Bahattin Mermut’un “Aşkın Boyutları”, Mehmet Mahsum Akyel’in “Zilan”, Metehan Şereflioğlu’nun “7 Santimetre”, Vedat Oyan’ın “Faili Meçhul”, Ezgi Kaplan’ın “Balık Havuzu”, Gözde Yetişkin ve Emre Sert’in “Rodi”, Mehmet Emrah Erkani’nin “Tuhaf Zamanlar”, Doğuş Minsin’in “Kuzgun”, Emre Kayış’ın “Çevirmen”. AA