DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
ABD ile Rusya arasında beklenen oldu

ABD ile Rusya arasında beklenen oldu

İsviçre’de bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye meselesini ele aldı. Ve ABD ile Rusya arasında beklenen oldu…\r\n\r\n

İsviçre’de bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye meselesini ele aldı. Ve ABD ile Rusya arasında beklenen oldu…Suriye krizini ele alan ikili düzenledikleri toplantının ardından ortak basın açıklamasında bulundu. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, toplantının Suriye’deki şiddetin sona ermesi için bir araya geldiklerini vurguladı.

ATEŞKES İÇİN ANLAŞILDI

John Kerry and Sergei Lavrov in Moscow ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye krizi için bir anlaşmaya vardıklarını ifade ettiler. John Kerry, “Suriye’de ülke genelinde ateşkes, 12 Eylül’de Kurban Bayramı ile başlayacak. Planın uygulanmasının, Suriye için dönüm noktası olacağını inanıyoruz.” dedi. Çatışmaların durması yönünde çağrıda bulunan John Kerry, “Anlaşmanın 7 gün başarıyla uygulanmasından sonra terör örgütleri IŞİD ve El Nusraile mücadele konusunda ABD ile Rusya’nın ortak askeri koordinasyon sağlamak için çalışacağız” ifadesinde bulundu.Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Suriye’deki  terörist unsurlar ile ılımlı muhalefeti yerlerinin birbirinden ayrılması gerektiğini söyledi. Sergey Lavrov,  “Rusya hava kuvvetleri ve ABD hava kuvvetlerinin Suriye’deki teröristlere karşı birlikte hava saldırısı düzenlemesi konusunda anlaştık. Saldırıların yapılacağı yerlerin koordinatları konusunda da anlaşmaya vardık.” şeklinde konuştu.

BAYRAMDA ANLAŞMA SAĞLANACAK

İki önemli isim yaptıkları görüşme ardından anlaşmanın 12 Eylül’de başlayacağını belirtirken,  “En önemli şey, belgede ne yazdığı değildir, pratikte nasıl uygulandığıdır.” dedi. Görüşme yaklaşık 15 saat sürdü. Ve son 4 saatinin basın toplantısında gazetecilerin dışarı çıkmasına izin verilmedi.