DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Almanya’da kuş gribi alarmı!

Almanya’da kuş gribi alarmı!

Almanya’nın Cloppenburg bölgesinde kuş gribi alarmı verildi. Tespit edilen kuş gribinden dolayı bölgede bulunan 21 bin 200 hindi itlaf edilecek.\r\n\r\n

Almanya’nın Cloppenburg bölgesinde kuş gribi alarmı verildi. Tespit edilen kuş gribinden dolayı bölgede bulunan 21 bin 200 hindi itlaf edilecek.Almanya’nın Cloppenburg bölgesinde kanatlı hayvanların bulunduğu bir tesiste kuş gribi tespit edildi. Bir çok ülkede tespit edilen kuş gribi insanları tedirgin ediyor. Konu ile ilgili olarak Aşağı Saksonya Eyaleti Tarım Bakanlığı’ndan bir açıklama yapıldı. Açıklamada Friedrich-Loeffler Enstitüsünün, Cloppenburg bölgesindeki kanatlı hayvanların bulunduğu tesiste incelemeler yapıldı. Tesiste yapılan incelemelerin sonucunda H5N8 virüsüne rastlandığı açıklandı. Çıkan sonucun hemen ardından tesisteki ve burayla bağlantılı olan tesislerdeki 21 bin 200 hindinin itlaf edileceği belirtildi.

Almanya’da kuş gribi 21 bin 200 hayvanı itlaf ettirdi

Kanatlı hayvanların bulunduğu tesislere yaklaşık 2 gün boyunca hiçbir ürünün girmeyeceği ve çıkmayacağı ifade edildi. Ve H5N8 virüsünün tespit edildiği tesisin 10 kilometre çevresinin izleme bölgesi olacağı açıklandı. Bunun yanı sıra tesisin 3 kilometre çevresi de yasak bölge ilan edilecek. Bu bölgelerde toplamda tam 1 milyon kanatlı hayvanın bulunduğu belirtildi.Northeim bölgesindeki küçük bir tesiste de kuş gribi virüsüne rastlandığı ifade edildi. Ve burada bulunan 24 kanatlı hayvanın da itlaf edileceği açıklandı. Aşağı Saksonya Eyaleti Tarım Bakanı Christian Meyer, virüsün nereden geldiğini henüz tespit edemediklerini söyledi. Ama bakanlık tarafından alınan tüm tedbirlere uyulmasını istedi.

Fransa’da kuş gribi tehlikesi

Fransa’nın Tarn bölgesinde oluşan kuş gribinin birçok çiftlik ve besihanede olduğu belirtildi. Hızla yayıldığı söylenen kuş gribinin tehlikesi büyük.İlk olarak Tarn bölgesinin Almayrac kasabasında görülen kuş gribi nedeniyle 7 bin ördek itlaf edildi. Ayrıca kuş gribi nedeniyle de 4 bin 500 ördek hastalıktan öldü. Fransa Tarım Bakanlığı’nın ördek çiftliklerinde bulunan H5N8 virüsünün bulunduğunu belirtmişti.Fransa’da kuş gribi tehlikesiÇiftliklerin etrafında 3 kilometre kadar koruma ve gözlem kararı alındı.

Kuş gribi nedir?

Kuş gribi (Avian İnfluenza , Tavuk Vebası, Pestis Avium, Bird Flu, Avian Flu)[1]. Virüs, kaynaklı ölümcül bir hayvan hastalığıdır. Virüsün H5N1 adındaki türevi insanları da öldürebilir.Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrıları başlangıç belirtileridir. Akciğerde ağrı görülür. Bunun sonucunda zatürre, solunum sıkıntısı ve ölüme kadar giden bir takım tablolar oluşabilir. Belirtiler hastalıkla temastan 2 -3 saat ile 3 -4 gün içinde kendini gösterir. Ancak, 7-10 günlük kontrol daha doğru olacaktır. Hücrelere yeterli oksijen gitmediği için vücut morarmaya başlar. Bu yüzden Endonezyalılar kuş gribine “mavi ölüm” diyor.Tarihsel olarak incelendiğinde 20. yüzyılda 9-39 yıl arayla antijenik sapma sonucu ortaya çıkan yeni virüs alt tiplerine bağlı dört ya da beş grip pandemisi olmuştur. 1918-1919yıllarındaki H1N1 pandemisinin 40-50 milyon kişinin ölümüne neden olduğu tahmin edilmektedir. Ardından 1957-1958 (H2N2), 1968-1969 (H3N2) ve 1977-1978 (H1N1) pandemileri olmuştur. Halen dünya üzerinde H3N1 ve H1N1 virüsleri birlikte dolaşmaktadır. H5N1 virüsü ise ilk 1983 yılında Amerika da görüldü.[2] 2016 yılında H5N8 kuş gribi virüsü Rusya’nın güneyinde yer alan Tuva Cumhuriyeti’ndeki yabani kuşlarda görüldü. Kanatlı hayvanlar için oldukça bulaşıcı olan virüs, Polonya ve Macaristan’a ulaşarak batıya ve güneye yöneldiği ve şimdiye kadar bu suş ile enfekte olan bir insana rastlanmadığı bildirilmiştir