DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Almanya Meclis Bakani özür diledi

Almanya Meclis Bakani özür diledi

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılarda bulunan ve banka soygunları gerçekleştiren aşırı sağcı Nasyonalsosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün suçlarını araştıran komisyonunun raporu Alman Meclisi’nde görüşüldü. Meclis’te yapılan özel oturumu seyircilerin bulunduğu bölümde Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, AK Parti Samsun Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılarda bulunan ve banka soygunları gerçekleştiren aşırı sağcı Nasyonalsosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün suçlarını araştıran komisyonunun raporu Alman Meclisi’nde görüşüldü.

Meclis’te yapılan özel oturumu seyircilerin bulunduğu bölümde Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, AK Parti Samsun Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Çağatay Kılıç, Yunanistan maslahatgüzarı, NSU cinayetlerinin ve bombalı saldırılarının mağdurları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de izledi.

Meclis Başkanı Norbert Lammert, yaptığı açılış konuşmasında, araştırma komisyonun gerçekçi ve ciddi çalışmasının, mağdurların acısı ve üzüntüsüyle yalnız olmadığını gösterdiğini söyledi.

İşlenen suçların büyüklüğünün ülkede ve ülke dışında derin üzüntüye sebep olduğuna işaret eden Lammert, güvenlik birimlerinin yıllarca planlanan ve işlenen suçların zamanında aydınlatmaları ve engellememelerinin sıkıntı verdiğini kaydetti.

Soruşturma sırasında kurbanlarının yakınlarının suçlanmalarının bugün de kendilerini hayrete düşürdüğünü ve utanç duyduklarını belirten Lammert, ”Bunun için Alman Meclisi adında özür dilemek istiyorum” ifadesini kullandı.

Alman Anayasası’nda yer alan temel hakların bu ülkede herkes için geçerli olduğunu ifade eden Lammert, Araştırma Komisyon’un ve Meclis’in mesajının, Alman devletinin bu prensiplere geri dönülmez bir şekilde bağlı olduğunu kaydetti.

Komisyonun raporunda güvenlik birimlerinin etkili bir şekilde aşırı sağcılıkla mücadele edilmesi konusunda tavsiyeler getirdiğine işaret eden Lammert, aşırı sağla mücadelenin sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

“Aşırı sağcılık hafif suç olarak algılanmamalı”

NSU Araştırma Komisyonu Başkanı Sebastian Edathy de aşırı sağcılıkla etkin bir mücadele edilmesini istedi.

Alman güvenlik makamları arasında çalışmanın rekabet içinde değil, işbirliği içinde olması gerektiğini ifade den Edathy, aşırı sağcı ve ırkçılığın hafif bir suç olarak algılanmaması ve küçüksenmemesi gerektiğini kaydetti.

NSU terör örgütü tarafından işlenen suçların aydınlatılması kapsamında yapılan araştırmaların ön yargısız gerçekleşmediğine dikkati çeken Edathy, “Resmi makamlarda ön yargılı olmayan, toplumu temsil eden kişiler yer alması lazım” ifadesini kullandı.

Sol Partili komisyon üyesi Petra Pau da Almanya Başbakanı Angela Merkel’in mağdurlara cinayetleri aydınlatma sözünü verdiğini ancak bu konuda bir şey görmediklerini, bazı resmi makamların çalışmayı engellediğini vurguladı.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) komisyon üyesi Eva Högl de NSU cinayetlerini demokrasiye saldırı olarak algıladığını belirtti. Högl, bu cinayetler çerçevesinde soruşturmanın sadece bireysel hata olmadığını, aksine kapsamlı başarısızlık olduğunu ifade ederek, bunun yapısal başarısızlık olduğunu sözlerine ekledi.

Hristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Clemens Binninger, rapordaki önerilerden federal ve eyalet hükümetlerinin, meclislerin ve tüm toplumun dersler çıkarması gerektiğini, insanların bir suçun kurbanı olma korkusu olmadan, kökenine bakılmadan, bu ülkeye hoş gelmeleri gerektiğini belirterek, bu sözü verdiklerini ve bununla ölçülmek istediklerini ifade etti.

Hür Demokrat Parti’li (FDP) komisyon üyesi Hartfrid Wolff da bu tür olayların bir daha meydana gelmemesi için Alman güvenlik birimlerinde reformlar yapılması ve gizli servislerin parlamento tarafından kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı.

– Meclis kürsüsünden Türkçe seslendi

FDP Alman Meclis Üyesi Serkan Tören de yaptığı konuşmada, Meclis kürsüsünden Türkçe olarak cinayetlerin kurbanlarına seslenerek, ”Siz bu ülkenin bir paçasısınız. Bizim için önemlisiniz” ifadesi kullandı.

Başbakan Angela Merkel başkanlığında Alman hükümet üyelerinin de yer aldığı oturumda yapılan konuşmalarda NSU komisyonun gelecek yasama döneminde de devam etmesi istendi.

NSU terör örgütünün 2011 yılının kasım ayında ortaya çıkmasının ardından Alman Meclisi, 2012 yılının ocak ayında tüm partilerin ortak kararıyla kurulan NSU Araştırma Komisyonu’na cinayetleri aydınlatılması yönünde görev vermişti.

Komisyon, yaklaşık 16 ay yaptığı çalışmayla bin 357 sayfalık bir rapor hazırladı ve burada tüm partilerin ortak kararıyla Federal Meclis’e 47 öneri sundu.

Rapor geçen hafta kamuoyuna açıklanmıştı.