DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Kuş gribi yeniden hortladı. Almanya tehlikede…

Kuş gribi yeniden hortladı. Almanya tehlikede…

Son zamanlarda Fransa  başta olmak üzere birçok ülkede kuş gribi alarmı verildi. Bugün yapılan açıklamada ise Almanya’dan geldi.Almanya’nın iki eyaletinde kuş gribi alarmı verildi.  Schleswig-Holstein ve Mecklenburg-Vorpommern eyaletlerinde iki hindi çiftliğinde hayvan ölümleri gerçekleşti. Ölümlerin ardından yapılan incelemeler sonucu kuş gribi vakasına rastlandı. Kuş gribi tespitinin ardından çiftliklerdeki yaklaşık 55 bin hindi itlaf edildi. Federal

Son zamanlarda Fransa  başta olmak üzere birçok ülkede kuş gribi alarmı verildi. Bugün yapılan açıklamada ise Almanya’dan geldi.Almanya’nın iki eyaletinde kuş gribi alarmı verildi.  Schleswig-Holstein ve Mecklenburg-Vorpommern eyaletlerinde iki hindi çiftliğinde hayvan ölümleri gerçekleşti. Ölümlerin ardından yapılan incelemeler sonucu kuş gribi vakasına rastlandı. Kuş gribi tespitinin ardından çiftliklerdeki yaklaşık 55 bin hindi itlaf edildi. Federal Tarım Bakanlığı’na bağlı uzman ekipler ise kuş gribi alarmı sonrası çiftliklerde kontroller yapmaya başladı.

Almanya büyük tehlike altında..

Kuş gribi teşhisi konulan çiftliklerin üç kilometrelik bölgesi karantina altına alındı. Almanya’da yeniden ilk kez 8 Kasım tarihinde Schleswig-Holstein eyaletindeki bazı göllerde ölü olarak bulunan kuşlarda H5N8 virüsüne rastlanmıştı. Buradan sonra da Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde rastlandı.

Kuş gribi gittikçe yayılıyor! 2 binden fazla tavuk…

Tayvan Hayvan ve Bitki Sağlığı Teftiş Komitesi, Tayvan’da tespit edilen H5N2 virüsü nedeni ile çiftlikteki iki bin 672 tavuğun itlaf edildiğini açıkladı. Çiftliğin sahibi ise anormal tavuk ölümlerini zamanında bildirmediği için 560 dolar para cezasına çarptırıldı. Bunun yanı sıra bölgedeki çiftliklerde bulunan 26 bin 500 kanatlı hayvanın da tedbir amaçlı itlaf edildiği duyuruldu. Olayın hemen ardından adadaki sağlık makamları, kümes hayvanlarının sıra dışı ölümlerinin derhal rapor edilmesi uyarısında bulunarak, konuya ilişkin örtbas girişiminde bulunan işletmecilere 32 bin dolara kadar para cezaları uygulanacağını aktardı.

Fransa’da da yeniden kuş gribi alarmı verildi

Fransa’da uzun zamandır gündemde olan kuş gribi virüsü için yeniden alarm verildi. Fransa Tarım bakanlığı’nın aldığı kararda çiftliklerde yetiştirilen 1 milyon ördeğin itlaf edileceği öğrenildi. Fransa’nın batısındaki son durumun şu ana kadar 89 kuş gribi vakası ile görüldüğü belirtildi. Hızla yayıldığı gözlemlenen kuş gribi için bazı bölgelerdeki ördek ve kazların imha edilmesi için uyarı verildi. 20 Ocak tarihine kadar verilen süre içerisinde tehlikenin azalması ümit ediliyor.

Kuş gribi nedir?

Kuş gribi (Avian İnfluenza , Tavuk Vebası, Pestis Avium, Bird Flu, Avian Flu)[1]. Virüs, kaynaklı ölümcül bir hayvan hastalığıdır. Virüsün H5N1 adındaki türevi insanları da öldürebilir. Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrıları başlangıç belirtileridir. Akciğerde ağrı görülür. Bunun sonucunda zatürre, solunum sıkıntısı ve ölüme kadar giden bir takım tablolar oluşabilir. Belirtiler hastalıkla temastan 2 -3 saat ile 3 -4 gün içinde kendini gösterir. Ancak, 7-10 günlük kontrol daha doğru olacaktır. Hücrelere yeterli oksijen gitmediği için vücut morarmaya başlar. Bu yüzden Endonezyalılar kuş gribine “mavi ölüm” diyor. Tarihsel olarak incelendiğinde 20. yüzyılda 9-39 yıl arayla antijenik sapma sonucu ortaya çıkan yeni virüs alt tiplerine bağlı dört ya da beş grip pandemisi olmuştur. 1918-1919yıllarındaki H1N1 pandemisinin 40-50 milyon kişinin ölümüne neden olduğu tahmin edilmektedir. Ardından 1957-1958 (H2N2), 1968-1969 (H3N2) ve 1977-1978 (H1N1) pandemileri olmuştur. Halen dünya üzerinde H3N1 ve H1N1 virüsleri birlikte dolaşmaktadır. H5N1 virüsü ise ilk 1983 yılında Amerika da görüldü.[2] 2016 yılında H5N8 kuş gribi virüsü Rusya’nın güneyinde yer alan Tuva Cumhuriyeti’ndeki yabani kuşlarda görüldü. Kanatlı hayvanlar için oldukça bulaşıcı olan virüs, Polonya ve Macaristan’a ulaşarak batıya ve güneye yöneldiği ve şimdiye kadar bu suş ile enfekte olan bir insana rastlanmadığı bildirilmiştir