DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Canan Karatay: Palm yağı hastalıkların habercisi olabilir

Canan Karatay: Palm yağı hastalıkların habercisi olabilir

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, son günlerde gündemde olan palm yağı ile ilgili açıklamalarda bulundu.Bursa’da katıldığı bir imza günü etkinliğinde palm yağı ile ilgili açıklamalarda bulunan Canan Karatay, palmiye ağacından çıkarılan palm yağının omega 6 içerdiğini belirtirken, tüm bitkisel ağların bilinçli kullanılmadığında zararlı olduklarını söyledi. Canan Karatay’da palm yağı açıklaması “Çocukların

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, son günlerde gündemde olan palm yağı ile ilgili açıklamalarda bulundu.Bursa’da katıldığı bir imza günü etkinliğinde palm yağı ile ilgili açıklamalarda bulunan Canan Karatay, palmiye ağacından çıkarılan palm yağının omega 6 içerdiğini belirtirken, tüm bitkisel ağların bilinçli kullanılmadığında zararlı olduklarını söyledi.

Canan Karatay’da palm yağı açıklaması

“Çocukların bünyeleri daha hassas ve büyüme çağındalar. Daha fazla kullandıkları, daha fazla sevdikleri için daha da çok sevdirmeye yönlendirildikleri için bütün çocuklar bununla büyümüş durumda. Şimdiki gençlerden ‘Ben onu yemeden yapamam’ diyen var. ‘Her gün bir kavanoz yiyerek büyüdüm’ diyenler var. Bütün bunlarda hakikaten kronik/dejeneratif hastalıkların hücresel düzeyde temelinin atılmış olduğunu düşünüyorum.”Zeytinyağının en sağlıklı yağ olduğunu anımsatan Karatay, “Zeytinyağı da rafine olduğu zaman tehlikelidir. Bütün yağlar rafine olduğu zaman kanserojen olurlar.” ifadelerini kullandı.”Bu yağ bitkisel ve çok yüksek miktarda omega 6 içerir ve omega 6 da maalesef iyi kullanılmadığı zaman bütün hastalıkların temelinde o vardır. Bütün bitkisel yağlı çekirdeklerden elde edilen bu yağlar, sadece palmiye değil, mısır özü yağı, ayçiçeği yağı hepsi hemen bozulurlar ve trans yağ meydana gelir. Trans yağlar da kronik dediğimiz hastalıklar ve başta kanser olmak üzere her türlü hastalığın nedenidir. Çünkü trans yağlar vücuda girdiği ve hücrelerimizin zarına yerleştiği zaman her türlü hücrenin normal fonksiyonunu bozmaktadır ve bağışıklık sistemini çökertmektedir.”