DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Rusya AB’ye: “Türkiye’ye Destek Vermeyin”

Rusya AB’ye: “Türkiye’ye Destek Vermeyin”

Rusya Büyükelçisi Wladimir Tschischow, Alman Gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB’ye sığınmacılarla ilgili gündeme getirdiği ‘güvenlik bölge’ önerisine destek verilmemesi gerektiğini söyledi.

ab'ye

Rusya AB’ye: “Türkiye’ye Destek Vermeyin”

Alman Die Welt gazetesine konuşan Rusya’nın Avrupa Birliği nezdindeki Büyükelçisi Wladimir Tschischow,”Avrupa Birliği’ni Türkiye’nin güvenlikli bölge önerisine destek vermemeye çağırıyorum” dedi.

“KAN GÖLÜ DAHA UZUN SÜRER”

Güvenlikli bölgelerin insani amaçlara hizmet ettiğinin tartışmalı olduğunu öne süren Wladimir Tschischow, “Buralara militanların sığındığı ve buradan silahlanarak yeniden savaş bölgelerine gideceği bölgeler olma ihtimali sözkonusu. Bu Suriye’de kan gölünün daha uzun süre devam etmesine yol açar” ifadelerini kullandı.

“SIĞINMACI AKININA KARŞI JEST OLAMAZ”

2011 yılında Libya’da oluşturulan uçuşa yasak bölgenin rejim değişikliğine yardımcı olduğunu hatırlatan Tschischow, ABülkelerinin güvenlikli bölgeye desteğinin, Ankara’nın sığınmacıların AB’ye akınını durdurmasına karşı bir jest olmaması gerektiğine vurgu yaptı.Güvenlikli bölgenin yol açacağı sonuçlar konusunda uyaran Wladimir Tschischow,”Türkiye’ye güvenlikli bölge yapımında destek olunması, Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlal eder. Bu, AB’nin Ortadoğu’da bağımsız ve sorumlu bir aktör olma iddiasına yardımcı olmayacaktır” dedi. Tschischow, böyle bir şeyin Cenevre’de devam eden Suriye barış görüşmelerine de zarar vereceğini savundu.