DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Rusya’dan Kuzey Kore’ye sert tepki

Rusya’dan Kuzey Kore’ye sert tepki

Kuzey Kore’nin kuruluşunun 68. yıl dönümünde gerçekleştirdiği nükleer denemeye Rusya’dan da tepki sert tepki geldi.\r\n\r\n

Kuzey Kore’nin kuruluşunun 68. yıl dönümünde gerçekleştirdiği nükleer denemeye Rusya’dan da tepki sert tepki geldi.Kuzey Kore’nin nükleer denemesini başarıyla gerçekleştirdiği ve tam 5.3’lük sarsıntıya neden olmasına tüm dünya da büyük yankı uyandırdı. Bu ülkeler arasında Rusya’da yerini aldı.  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, nükleer deneme ile ilgili kaygı duyduklarını ifade etti.

“BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyulmalı”

sergey-lavrovSuriye görüşmelerini yapmak için Cenevre’de bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov önemli konulara değindiler. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuzey Kore’nin gerçekleştirdiği nükleer deneme için tepki gösterdi. Lavrov, “Moskova, Kuzey Kore’nin nükleer denemesinden ciddi endişe duyuyor. BMGüvenlik Konseyi kararlarına uyulmalı” dedi.

Kuzey Kore’nin nükleer denemesi bakın neye yol açtı

Kuzey Kore’nin uzun zamandır üzerinde durduğu nükleer denemesinin yapıldığını ve bu denemeden olumlu sonuç aldıklarını açıklandı.Kuzey Kore’nin nükleer patlama deneyimi başarılı sonuçladı. Devlet televizyonu, bu denemenin Kuzey Kore’nin kuruluşunun 68. yıl dönümünde gerçekleştiğini belirtti. Ve  ülkenin nükleer savaş başlıklarını balistik füzelere yerleştirme teknolojisini geliştirdiğini kesin ve net olarak ispatladığını duyurdu.Pyongyang yönetimi ise nükleer silahların daha da çok geliştirilmesi için çalışmalara devam edeceğinin altını çizdi.  Güney Kore ordusundan gelen açıklamada ise Pyongyang yönetiminin bu zamana kadar yaptığı en büyük nükleer deneme olduğunu ve bu denemenin tam 5,3 büyüklüğünde bir sarsıntıyı tetiklediğini belirtti.

“Kim Jong-Un hükümetinin fanatik umursamazlığını”

nukleer-denemeGüney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, yapılan bu deneme ile ilgili “Kim Jong-Un hükümetinin fanatik umursamazlığını” bir kez daha gösterdiğini vurguladı.Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, ABD Başkanı Barack Obama ile görüştüğünü ifade etti.  Park, “Güney Kore’nin Pyongyang yönetimine daha fazla uluslararası baskı yapılması için elinden geleni yapacağım” dedi.Japonya Başbakanı Şinzo Abe  “Eğer Kuzey Kore nükleer denemede bulunduysa bu kesinlikle kabul edilemez. Buna güçlü bir tepki göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.