DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Sel felaketi can almaya devam ediyor

Sel felaketi can almaya devam ediyor

Kuzey Kore’de yaşanan sel felaketi can almaya devam ediyor. Sel baskınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı git gide arttığı açıklandı.\r\n\r\n

Kuzey Kore’de yaşanan sel felaketi can almaya devam ediyor. Sel baskınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı git gide arttığı açıklandı.Sel felaketi Kuzey Kore’de yaşayan vatandaşları olumsuz etkiledi. Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA)’nden gelen bilgilere göre ölü sayısı 133 olarak açıklandı. 133 kişinin hayatını kaybetmesinin yanı sıra 395 kişinin de hala kayıp olduğu bildirildi.

Çok sayıda kişi evsiz kaldı

kuzey-kore-selKuzey Kore’nin basın organlarından gelen bir diğer bilgiye göre, ülkenin Çin ve Rusya ile sınırını çizen Tumen nehrinin taşmasının sonucunda 107 bin kişi evsiz kaldı. Ve çok sayıda ev, resmi binaların, fabrikaların, demir yollarının ve tarım arazisinin meydana gelen selden zarar gördüğü belirtildi.

Kuzey Kore’nin nükleer denemesi bakın neye yol açtı

Kuzey Kore’nin uzun zamandır üzerinde durduğu nükleer patlamanın ilk denemesinin yapıldığını ve bu denemeden olumlu sonuç aldıklarını açıklandı.Kuzey Kore’nin nükleer patlama deneyimi başarılı sonuçladı. Devlet televizyonu, bu denemenin Kuzey Kore’nin kuruluşunun 68. yıl dönümünde gerçekleştiğini belirtti. Ve  ülkenin nükleer savaş başlıklarını balistik füzelere yerleştirme teknolojisini geliştirdiğini kesin ve net olarak ispatladığını duyurdu.Pyongyang yönetimi ise nükleer silahların daha da çok geliştirilmesi için çalışmalara devam edeceğinin altını çizdi.  Güney Kore ordusundan gelen açıklamada ise Pyongyang yönetiminin bu zamana kadar yaptığı en büyük nükleer deneme olduğunu ve bu denemenin tam 5,3 büyüklüğünde bir sarsıntıyı tetiklediğini belirtti.

“Kim Jong-Un hükümetinin fanatik umursamazlığını”

nukleer-denemeGüney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, yapılan bu deneme ile ilgili “Kim Jong-Un hükümetinin fanatik umursamazlığını” bir kez daha gösterdiğini vurguladı.Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, ABD Başkanı Barack Obama ile görüştüğünü ifade etti.  Park, “Güney Kore’nin Pyongyang yönetimine daha fazla uluslararası baskı yapılması için elinden geleni yapacağım” dedi.Japonya Başbakanı Şinzo Abe  “Eğer Kuzey Kore nükleer denemede bulunduysa bu kesinlikle kabul edilemez. Buna güçlü bir tepki göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.