DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Sınır kontrolleri için AB’den flaş karar!

Sınır kontrolleri için AB’den flaş karar!

Sınır kontrolleri için AB’den flaş karar geldi. Bazı ülkelerin Schengen’i askıya aldığı uygulamanın dahada uzatılmasını istedi. Sınır kontrolleri için AB’den flaş karar! Avrupa Birliği, sınır kontrolleri yapması için 5 ülkeye onay verdi. AB Konseyi, Schengen üyesi olan Danimarka, İsveç, Almanya, Avusturya ve Norveç’in 3 ay daha sınır kontrollerini uzatma istediğini kabul etti. Bu kararın kabul edilmesi ile geçtiğimiz

Sınır kontrolleri için AB’den flaş karar geldi. Bazı ülkelerin Schengen’i askıya aldığı uygulamanın dahada uzatılmasını istedi.

Sınır kontrolleri için AB’den flaş karar!

Avrupa Birliği, sınır kontrolleri yapması için 5 ülkeye onay verdi. AB Konseyi, Schengen üyesi olan Danimarka, İsveç, Almanya, Avusturya ve Norveç’in 3 ay daha sınır kontrollerini uzatma istediğini kabul etti. Bu kararın kabul edilmesi ile geçtiğimiz 2016 yılından bu zamana devam eden ve 12 Şubat’ta sona erecek olan uygulama 3 ay daha uzatılmış oldu.Sınırda yapılan kontrollerin 24 Eylül’de Almanya genelinde yapılacak seçime kadar her 3 ayda bir uzatılması bekleniyor. Uzatma kararı, AB’nin vize yasağı ve sığınmacı alınmasını engelleyen kararlarından dolayı ABD Başkanı Donald Trump’ı eleştirdiği bir dönemde alındı.

‘Donald Trump bizi tedirgin edemez!’

 Almanya Başbakanı Angela Merkel, Donald Trump’ın ifadelerinden dolayı Avrupa Birliği ülkelerinin tedirgin olmamasını ifade etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yeni Zelanda Başbakanı Bill English ile bir toplantı düzenledi. Toplantının ardından yaptığı basın toplantısında ise ABD’nin yeni başkanı olan Donald Trump’ın Alman ve İngiliz gazetelerine verdiği ortak röportaj ile ilgili yöneltilen sorulara da cevap verdi. Merkel, “Avrupalılar olarak kaderimiz kendi elimizde” diyerek Trump’ın sözlerinden tedirgin olmamalarını istedi.

“Biz Avrupalıların kaderi kendi elimizdedir”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Donald Trump’ın uzun süredir bilinen tutumunu aktardığını ve kendisinin tutumunun da bilindiğini söyledi. Trump’ın başkanlık görevini devralmasını beklediklerini ve her konuda birlikte adım atacaklarını ifade etti. Angela Merkel, “Biz Avrupalıların kaderi kendi elimizdedir” diyerek güçlü ekonomisi ve etkili karar yapısıyla AB’nin terörizmle mücadele, dış sınırlarının korunması ve istihdam gibi 21. yüzyılın sorunlarını aşabileceklerini vurguladı. Yaşanan terör olaylarının da küresel bir sınama olduğuna dikkat çekti. Ve bu konuyu sığınmacı konusundan ayırmak istediğini söyledi. Angela Merkel, Suriye’deki iç savaş hakkında da “Suriyelilerin çoğu iç savaştan dolayı, Esad’ın baskısından dolayı kendi ülkesini terk etti.” değerlendirmesinde bulundu.