DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Adolf Hitler’in evi kamulaştırıldı

Adolf Hitler’in evi kamulaştırıldı

Uzun zamandır yıkılmasıyla gündeme gelen Adolf Hitler’in evi kamulaştırıldı. Evin yıkılıp yıkılmayacağı henüz netlik kazanmadı.

Geçtiğimiz aylarda yıkılmasıyla gündeme gelen Adolf Hitler’in Avusturya‘daki evi kamulaştırıldı. Ulusal Konsey tarafından yapılan oylama sonucu, oy birliğiyle Adolf Hitler’in doğduğu evin kamulaştırılmasına karar verildi. Avusturya, aşırı sağcılar tarafından sık sık ziyaret edilen evin kutsal mekana dönüşmesinden korkuyordu. Bunun oluşumunu engellemek için ev sahibi ile 5 yıldır görüşmeler devam ediyordu.

Hitler’in evi yıkılacak mı?

Hitler’in evine ne yapılacağı henüz belli değil. Aylardır yıkılmasıyla gündeme gelen evin,tadilattan geçip görünümünün değiştirilmesi de seçenekler arasında bulunuyor. 5 yıldır ev sahibini ikna etmeye çalışan Avusturya yetkilileri eve kamulaştırma ile ev koydu. İlerleyen günlerde evin tasarımın değiştirilmesi için mimari bir yarışma başlatılması bekleniyor. Evin akıbeti ilerleyen günlerde belli olacak.

Avusturya İçişleri Bakanı Sobotka yıkılacağını söylemişti

Geçtiğimiz aylarda Avusturya İçişleri Bakanı Wolgang Sobotka, Hitler’in evinin tamamen yıkılacağını söylemiş ve bunun üzerine evi son kez görmek isteyen binlerce kişi eve akın etmişti.Evin yıkım kararını Avusturya İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka, “Hitler’in doğduğu ev yıkılacak. Temeli durabilir ancak üzerine yeni bir yapı inşaa edilecek. Bu yeni yapılacak bina ya hayır kurumlarına ya da kamunun kullanımına tahsis edilecek.” şeklindeki konuşması ile açıkladı. Yıkılan evin yerine yeni bir ev yapılacağı ve kamu kuruluşlarına tahsis edileceği ifade edildi.Yıkılmadan önce son kez ziyaret etmek isteyen vatandaşlar eve akın etti. Avusturya’nın Braunau am Inn kasabasında bulunan vatandaşlar Adolf Hitler’in doğduğu evi dolup taşırdı. Eve ziyaret gerçekleştiren vatandaşlar evin önünde fotoğraf bile çektirdiler.

 Adolf Hitler’in evinin yıkılmasını isteyenler kadar istemeyenlerde çoğunlukta

adolf hitlerZiyarete gelen vatandaşlardan birinin AA muhabirine yaptığı açıklamada alınan yıkım kararına karşı olduğunu ifade etti. Oliver Sowa adlı vatandaş  “Nürnberg’de de Hitler’in kullandığı kongre binası, şu anda belge müzesi olarak kullanılıyor. Bu tarz binaların durması aslında daha iyi. Çünkü geçmişten bir uyarıdır. Bence bu bina tarihten ders alınacak unsur olarak kalmalı” dedi.Bir diğer vatandaş ise,  “Hitler’in doğduğu evin yıkılması kararını olumlu buluyorum. Çünkü burada Hitler’i hatırlatacak bir şey istemiyoruz. Ben de buranın faşistler için bir toplanma yerine dönüşmesini istemiyorum.” şeklinde konuşarak tepkisini belli etti.