Geçtiğimiz günlerde Almanya’da meydana gelen cami saldırısına Alman bakanlar sessiz kalmadı. İşte saldırıya tepki gösteren Alman bakanlar…Almanya‘da bulunan Fatih Camisine yapılan saldırıya ilk tepki Alman bakanlar Thomas de Maiziere ve Markus Ulbig’den geldi. Camiye geçtiğimiz günlerden el yapımı patlayıcılar ile saldırı gerçekleşmişti. Yapılan bu saldırıya gelen tepkiler hız kesmeden sürüyor.

Alman bakanlar tepkilerini böyle ifade etti

alman-bakanlardan-cami-saldirisina-kinamaAlmanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, cami saldırısına tepkisini düzenlenen İslam Konferansı’nda ifade etti. Saldırıyı kınayan Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, ‘Ülkemizde böyle şeyler görmek istemiyoruz.’ dedi. Kınamanın yanı sıra olayda hiç yaralı veya ölünün olmamasının güzel bir haber olduğunu ifade etti.Saksonya Eyalet İçişleri Bakanı Markus Ulbig ise tepkisini ‘Patlayıcı düşünce ifadesi olamaz aksine bu suçtur.’ sözleriyle belirtti. Olay ile ilgili başlatılan soruşturmanın en hızlı şekilde yürütüldüğünün altını çizdi.AA muhabirine açıklama yapan Almanya İslam Konseyi Başkanı Ali Kızılkaya, camiye patlayıcı madde atılmasının tehlike boyutlarının üst seviyeye çıktığını vurguladı. Ve “Maalesef son yıllarda Müslümanları hedef alan sözlü ve fiziksel saldırılarda bir yükseliş trendi var. Bu da bizi endişelendiriyor” dedi.Almanya İslam Konseyi Başkanı Ali Kızılkaya sözlerine “Almanya’da dini kuruluşlara ve camilere saldırılar, din özgürlüğü açışından, Almanya’daki özgürlükler açısından, demokrasi açısından endişe vericidir. Bu konuda acil tedbirler alınması lazım. Alman makamlarının, Müslümanların da kendilerini güvende hissetmesini sağlaması lazım. Kurumlarıyla kuruluşlarıyla camileriyle güvende hissetmelerini sağlaması lazım.” şeklindeki ifadeleriyle devam etti.

Ali Kızılkaya siyase ve medyaya çağrıda bulundu

İslam karşıtı davranışların son dönemde yükselişte olduğunu belirten Ali Kızılkaya, bu konuda siyaset ve medyaya büyük yük düştüğünü ifade etti. Ve “Siyaset ve medyanın, dilini ve üslubunu gözden geçirmesi lazım, ön yargıları körüklememesi lazım. Çünkü görüyoruz Avrupa’nın her yerinde aşırı sağcı ırkçı partiler yükseliş gösteriyor. Bu endişe verici bir boyuta ulaştı. Merkezdeki kitle partilerinin de söylemlerini göçmenlerin ve Müslümanların aleyhine çevirmeleri çok sorumsuz bir davranıştır. Çünkü akıllı siyasetçilerin toplumun barışına katkıda bulunmaları gerekiyor, olayları ve ortamı yatıştırıcı açıklamalar yapması gerekiyor. Bu konularda endişelerim var.” dedi.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi yazınız