DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Alman basınında öne çıkan en önemli 4 haber

Alman basınında öne çıkan en önemli 4 haber

Alman basını 23 Aralık 2016 tarihinde hangi haberlerle öne çıktı? Alman basını bugün hangi konuları ele aldı? Alman basını bugün ne yazdı? İşte o haberler..
Alman basını 23 Aralık 2016 tarihinde hangi haberlerle öne çıktı? Alman basını bugün hangi konuları ele aldı? Alman basını bugün ne yazdı? İşte o haberler..Alman basını bugün Berlin’de yaşanan tır saldırısı ve Afganistan’da bulunan bir milletvekilinin kendi yaşadığı eve düzenlenen saldırı ile gündeme geldi. İşte gazetelerin yer verdiği o haberler..

ALMAN BASINI

Frankfurter Rundschau gazetesi

“Devlet kurumları her saldırıdan sonra başarısızlıkla suçlanır, ancak Berlin’de 12 kişinin ölümüne neden olan Noel pazarı saldırısının hemen ardından başlayan tartışmalar, Ansbach ya da Würzburg saldırılarından sonra yürütülen tartışmalardan farklı. Henüz ne zanlı yakalandı, ne de olayın nasıl işlendiği ve hangi gerekçelerle yapıldığı tam olarak ortaya çıkarılabildi. Hiç kimse suçlunun gerçekten sığınmacı kılığında ülkeye girmiş bir terörist olup olmadığını bilmiyor. Başka bir deyişle tartışma, elde sağlam kanıtlar olmadan yürütülüyor. Sis içinde bir yarışı andırıyor bu durum ve bu yüzden sisli, puslu bir görüntü alıyor. Her şeyden öte bu tartışmaya katılanlar böyle görünüyor. Sanki olayların net bir şekilde açığa çıkmasını istemiyor gibiler. Bu da onları ürkütücü bir hale getiriyor.”

Reutlinger General-Anzeiger

“Demokrasimiz için terörizm kaynaklı tehlikenin büyüklüğü IŞİD katillerinin kararına bağlı değil. Belirleyici olan siyasilerin tavrı. Halkın, Berlin’deki noel pazarı saldırısı büyüklüğündeki tehlikelerle devletin başa çıkıp çıkamayacağına olan inancı onların elinde. Sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin siyasetçileri gibi, ‘Merkel’in ölüleri‘ palavrasını kullananlar ya da yaşanan olayı kardeş parti CDU ile yaşadığı sığınmacı siyaseti tartışmasını yeniden alevlendirmek için değerlendiren CSU Genel Başkanı Horst Seehofer gibi isimler sorumsuzca davranıyor. Çünkü öfke ve korku zor kontrol edilir.”

Rhein-Neckar-Zeitung

“Elektronik kelepçe bir işe yarar mı idi? Belki. Ancak bu tarz bir tutuklama için bariz deliller gerekiyor. Ve böylece, bu tip saldırılar için sadece geriye dönüp baktığımızda ‘kolayca önlenebilirdi‘ diyoruz. Şimdi ülkenin her tarafında Noel pazarları beton bloklarla koruma altına alınıyor. Peki ya bir sonraki saldırgan kendine yeni bir silah seçerse? Ne kadar kulağa acı gelse de, diktatörlükle yönetilen ülkeler bile kendini bu tür saldırılara karşı koruyamaz.”

Landshuter Zeitung

“İslamcı teröristler kalıcı bir biçimde zayıflatılamadı. Afganların ülkelerinin geleceğine dair umutlarının giderek azalmasının nedeni biraz da bu. Aralarında, Afganistan’ın acilen ihtiyaç duyduğu iyi eğitimli genç insanların da bulunduğu gruplar akın akın ülkeyi terk ediyor. Hem de Avrupa’da mülteci olarak kabul görme şansları olmamasına rağmen. Batı iflas etti, çok uzun bir süre Afganistan’da yanlış kişilere güvendi ve bunu yapmaya devam ediyor. Ülkeye para pompaladı ama bu para ile ne yapıldığına pek bakmadı.”