Der Schriftzug «Bundesnachrichtendienst» , aufgenommen am 22.05.2013 in Berlin an einer Mauer am Gebäude des Bundesnachrichtendienstes (BND) am Gardeschützenweg. Im Zentrum der Hauptstadt entsteht derzeit der Neubau der Zentrale. Mittlerweile ist im Überwachungsskandal durch die USA öffentlich geworden, wie weitreichend ausländische Geheimdienste offenbar die Internet-Kommunikation belauschen. Deutsche Sicherheitsbehörden arbeiteten offenbar enger als bisher bekannt mit dem US-Geheimdienst NSA zusammen. Die Amerikaner stellten den Deutschen Spezial-Programme zur Verfügung, mit denen der deutsche Bundesnachrichtendienst ausländische Telefonate nach arabischen Suchbegriffen durchforsten konnte, berichtet «Der Spiegel». Foto: Paul Zinken/dpa +++(c) dpa - Bildfunk+++

Alman dış istihbarat servisi BND, Türkiye’yi çok kızdıracak bir iddiada bulundu. İstihbarat servisinin başında bulunan Bruno Kahl, Türkiye’de 15 Temmuz’da gerçekleşen askeri darbe teşebbüsünün arkasında Fethullah Gülen ve cemaatine bağlı askerlerin olmadığını iddia etti.

BND bu iddia ile referandum yasakları sebebiyle iyice gerilen Türk-Alman ilişkilerinde yeni bir dönemecin işaretini çaktı. Başarısızlıkla sonuçlanan darbe kalkışmasının arkasında cemaatin olduğuna dair bir delil olmadığını ileri süren BND Başkanı Kahl, “Türkiye buna ikna olmamız için birbirinden farklı alanlarda uğraş verdi. Ancak bizi şu ana kadar ikna etmeyi başarmış değil” diyerek Almanya’nın Türk hükümetinin yanında yer almadığını bir kez daha gösterdi.

İDDİA, İLİŞKİLERDE YENİ BİR DÖNEMECİN İŞARETİ GİBİ

Gülen cemaatini darbenin arkasında görmeyen Alman dış istihbaratı, Türk hükümetinin ‘aşırı islamcı’ ve ‘terörist’ suçlamalarına da itiraz ediyor. Bu cemaati daha ziyade dini ve seküler eğitim için ortaya çıkan sivil bir cemiyet olarak gören BND şefi Kahl, darbeden sonra yaşanan tutuklamalara atıfta bulunarak Türk hükümetinin aldığı kararları ilişkileri daha da gerecek sözlerle eleştirdi.

HÜKÜMET DARBE GİRİŞİMİNİ MEMNUNİYETLE KARŞILADI İDDİASI

Kahl, Türk hükümetinin darbe girişimini bir bahane olarak hoşlukla karşıladığını iddia etti ve darbe girişiminden sonra gerçekleşen tutuklama dalgalarına işaret etti. Kahl’a göre darbe gerçekleşmiş olsaydı tutuklamalar  bu derinlikte ve radikallikte olmazdı.

TASFİYE EDİLECEĞİNİ DÜŞÜNEN ASKERLER DARBE GİRİŞİMİNDE BULUNDU

Bununla birlikte Kahl, darbenin hükümet tarafından yapıldığı yönündeki iddialara inanmıyor. Hükümet tarafından yürütülen tasfiye dalgasının darbe öncesi başlatıldığına dikkat çeken dış istihbaratın başındaki isme göre ordu içindeki bazı kesimler sıranın kendilerine geleceğini düşündü ve başarısızlıkla sonuçlanıp tasfiyelerine sebep olacak bir darbeye soyundu.

PAYLAŞ
İnternet haberciliğindeki ilk yılı ve bu sektördeki inceliklerle tanışmayı büyük bir kazanç olarak görüyor. Almanyalı Türkleri ilgilendiren sosyal konulara, özellikle de eğitime ilgi duyuyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi yazınız