DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Almanya ile incirlik krizi kapıda!

Almanya ile incirlik krizi kapıda!

Jan van Aken, İncirlik’te Alman askerlerini görmek istediğini fakat, 12 Ekim tarihinden bu yana başvurusuna cevap gelmediğini söyledi. Bu durum Almanya ile krizi öne seriyor

Almanya ile İncirlik krizi mi bekleniyor?

İncirlik’te Alman askerlerini  görmek istediğini fakat, başvurusuna cevap gelmediğini söyleyen Alman Sol Parti Dış Politika Sözcüsü Jan van Aken, 12 Ekim tarihinden bu yana Türklerden herhangi bir bir yanıt gelmediğini ifade etti.Alman askerleri ile görüşmesine izin verilmemesi durumunda lman Sol Parti Dış Politika Sözcüsü Jan van Aken, Alman askerlerinin IŞİD’e karşı tezkerenin uzatılmasının oldukça zor duruma geleceğini ifade etti.lman Sol Parti Dış Politika Sözcüsü Jan van Aken’e açıklamaları konusunda Yeşiller Partisi Savunma Politikaları Sözcüsü Agnieszka Brugger’da hak verdi.Yeşiller Partisi Savunma Politikaları Sözcüsü Agnieszka Brugger ‘Tabi ki bizim savunma ve güvenlik politikalarıyla ilgili milletvekillerimizin tezkere öncesinde durumu yerinde görme imkanı olmalı’ dedi.

İncirlik ziyareti sonrası Almanya’dan bomba karar

Türkiye ile Almanya arasında uzun süredir süren İncirlik krizinin sona ermesiyle Alman heyet Türkiye’ye geldi. Ziyaretin ardından bomba karar..Almanya’da toplanan Bakanlar Kurulu’nda gündeme bomba gibi düşecek bir karar aldı. Bugün gerçekleşen oturumda İncirlik Üssü’ndeki Alman askerlerinin görev süresinin 2017 yılına kadar uzatılması kararı alındı. Bunun yanı sıra 200 civarında asker göndermeyi hedeflediler. Alınan bu önemli kararlar bu karar ile sınırlı kalmadı. Alman hükümeti NATO zirvesinde alınan karar ile İncirlik’te konuşlanacaj AWACS’ları da askerlere göndereceğini belirttiler.Alman hükümetinin aldığı tüm kararların Alman Federal Meclisi’nde onaylanması gerektiğinin altı çizildi. Uzatma ve genişletme kararları ise önümüzdeki aylarda Meclis’e sunulacak.

Alman heyet İncirlik’e geldi

Soykırım kararının ardından iki ülke arasındaki ilişkiler gerilmişti. Yaşanan İncirlikkrizinin sonrasında yapılan diplomatik temaslar sonuç verdi. Alman heyeti İncirlik’teki askerlerini ziyarete geldi.Alman Federal Meclisi’de Ermeni soykırımı yasa tasarısının kabul edilmesinin ardından iki ülke arasında soğuk rüzgarlar esmeye başlamıştı. Sonrasında ise Türkiye ermeni soykırımını kabul eden Almanya’nın İncirlik Üssü ziyaretlerine ambargo getirmişti. İncirlik Üssü için gerçekleştirilen diplomatik temaslar sonuç verdi. Ve Türkiye’nin İncirlik için koyduğu ambargo ortadan kalktı.

Alman heyet Türkiye’de

alman-heyet-geliyorTürkiye’nin İncirlik Üssü ambargosunu kaldırması ile ilk Alman heyet Türkiye’ye geldi. Ekim başları arasında düşünülen bu ziyaret için net bir tarih verilmemişti. Fakat Almanya Büyükelçisi’nden gelen açıklamada ‘6 kişilik bir heyetin ziyaret için 4 ekim tarihinde Türkiye’ye gelecek’ ifadeleri yer aldı. Almanya Meclisi Savunma Komisyonu’ndan oluşan heyet TBMM’deki Savunma Komisyonu üyeleriyle bir araya gelecek. Bu görüşmenin ardından 6 kişiden oluşan heyet ziyaret için Çarşamba günü İncirlik’e gitti.Bu yaşanan gelişmenin ardından Almanya ile Türkiye arasındaki İncirlik krizinin de ortadan kalktığı anlaşıyor. Ermeni soykırımı kararının ardından bu adımın iki ülke arasındaki normalleşme sinyallerinin verildiği düşünülüyor.