Asgari ücret komisyonundan Almanya’da çalışanlara güzel haber geldi. Almanya’da asgari ücretin artacağı bilgisine varıldı.Asgari ücret komisyonu gelecek 2017 yılı için asgari ücret fiyatını belirledi. Berlin’de gerçekleşen toplantıda  işveren ve işçilerden oluşan özel asgari ücret komisyonu bir araya geldi. 2016 yılında saatlik 8,50 avro olan asgari ücret, 2017 yılın için ise 8,84’e yükselmesine karar verildi. Alınan bu karar gerekli mercilere bildirildi. Hükümet masasına gidecek olan bu teklifin kabul edilmesi yada reddedilmesi bekleniyor. Ancak hiç bir şekilde bu rakamların değiştirilmeyceğini açıklandı.asgari_ucret_almanya

MÜLTECİ SORUNU

Berlin’de düzenlenen toplantı ve  karar verilen rakamların ardından Asgari ücret komisyonunun oy hakkına sahip olmayan üyesi Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) Başkanı Clemens Fuest bir açıklama da bulundu. Clemens Fuest 8,50’den 8,84 avroya yükselen asgari ücret için üzüntü duyduğunu belirtti. Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) Başkanı Clemens Fuest. “Mülteci akını göz önüne alındığında bence şu an için asgari ücreti artırmamak daha iyi olurdu.” ifadelerini kullandı.Diğer yandan Hristiyan Birlik Partilerinin karşı çıktığı ama Sosyal Demokrat Partinin ısrarları sonucunda kabul edilen asgari ücret uygulaması  1 Ocak 2015’te yürürlüğe girmişti. Yaklaşık  4 milyon çalışanın ise iki yıl ara ile revize edilmesi kararına varılmıştı.Asgari ücret komisyonun aldığı bu kararın kabul edilmesinin ardından ülkedeki işsizliği arttıracağını ve genç kesime olumsuz etkileyeceği düşünülüyor. Almanya merkezli çeşitli istatistik ofisleri ve dernekler de asgari ücret uygulamasının yaklaşık 900 bin iş kaybına neden olacağını açıkladı. 

PAYLAŞ
İnternet haberciliği sektöründe dördüncü yılı. Web Tasarım bölümü mezunu.Öğrenime açık, keşif yapmayı seven, hayalleri peşinde emin adımlarla ilerleyen biri.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi yazınız