Özel doktoru Heiner Greten tarafından yapılan açıklamada, 96 yaşındaki Helmut Schmidt'inbugün saat 14.30 sularında vefat ettiği kaydedildi.

Uzun süre hastanede tedavi gören Helmut Schmidt, bir süredir kendi evinde bulunuyordu. Son günlerde durumu iyice kötüleşen Helmut Schmidt, Eylül ayında ameliyat geçirmişti.

23 Aralık 1918'de Hamburg'da dünyaya gelen Helmut Schmidt,1967-1969 yılları arasındaki büyük koalisyonda Sosyal Demokrat Parti SPD'nin liderliğini yaptı sonra Savunma ve Maliye Bakanlığı görevlerinde bulundu. Helmut Schmidt 1974-1982 yılları arasında ise, Almanya Başbakanı olarak görev yaptı.

TAM BİR TÜRK DÜŞMANIYDI

Schimidt, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olma ihtimaline olumlu bakmadı. Türkiye için "Türkiye'ye adaylık statüsü verilmesi hatadır. Hatta Sevr Anlaşması'nın imzalanmış olmasına karşın Türkiye'nin bölünmemiş olması da bir hatadır" ve "AB'nin geleceğinde ne olursa olsun AB içinde Türkiye'nin yeri yoktur, 70 milyon Türk'ü Avrupa içinde dolaştıramayız… Adaylık statüsü verilmesi baştan beri hatadır" ifadelerini kullandı. 2004'te Hamburger Abendblatt gazetesine verdiği demeçte "60'lı yılların başında yabancı kültürlerden işçileri ülkeye getirmek bir hataydı" dedi. 

PAYLAŞ

2 YORUMLAR

  1. Bir gün gelecek avrupa Türkiyeye girmek isteyecek, yemisim avrupasini. Osmanli 600 sene hüküm sürmüs, neden, Allah demis, avrupa dememis. Avrupa lakabini bile Osmanlidan aldi, Medeniyeti.. Angut, yani Heydut, Ahiriavrupada dökecek kalbindekileri. de hayde bakalim

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi yazınız