DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
AP’nin kararı Erdoğan’a bir sinyal

AP’nin kararı Erdoğan’a bir sinyal

Alman basını dün AP’nin aldığı kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik bir sinyal olduğunu bir sinyal olarak değerlendirdi.\r\n

Alman basını dün AP’nin aldığı kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik bir sinyal olduğunu bir sinyal olarak değerlendirdi.Avrupa Parlamentosu’nun dün aldığı Türkiye ile üyelik müzakerelerinin dondurulması kararı Alman basınına damga vuran haberler arasında yer aldı. Hatta Alman basını AP’nin aldığı bu kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir sinyal olarak yorumladı. Bazı gazete manşetlerinde yer bulan konu ile ilgili o haberler..alman-basini-ap-karariSpiegel Online gazetesi, “AP büyük bir çoğunlukla Türkiye ile üyelik görüşmelerinin geçici olarak dondurulması yönünde karar aldı. Karar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükumetin temmuz ayındaki darbe girişiminin ardından kamu görevlileri, basın mensupları ve muhalefete yönelik tepki niteliğinde.”Alman Bild gazetesi, “Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile yürütülen AB üyelik görüşmelerinin dondurulması yönünde karar aldı. Milletvekillerinin büyük bir çoğunluğu (751 oyun 479’u) böylece Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politikalarına karşı mesaj verdi.”FAZ, “Avrupa Parlamentosu büyük bir çoğunlukla Türkiye ile yürütülen üyelik görüşmelerinin dondurulmasını istiyor. Ancak, üye ülkeler ve Avrupa Komisyonu’nun buna uyma zorunluluğu bulunmuyor.”N-TV.DE, “AP büyük bir çoğunlukla Türkiye ile üyelik görüşmelerinin dondurulmasını talep ediyor. Üye ülkelerin ve Avrupa Komisyonu’nun karara uyma mecburiyeti yok, ancak talebin sembolik önemi büyük.”

AP ’den müzakere kararı

AP (Avrupa Parlamentosu), Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yapılan üyelik müzakereleri hakkında bomba kararını verdi.Avrupa Parlamentosu’na sunulan tasarı 479 oy ile kabul edildi. Parlamento üyelerinden 37’si buna karşı çıktı. Ve 107 parlamenter ise yapılan oylamada çekimser kaldı. Tasarının sonucunda ise Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulması kabul edildi. Avrupa Parlamentosu’nun aldığı bu karar bağlayıcı değil ve Avrupa Birliği liderlerine tavsiye niteliğinde idi. Çünkü müzakerelerin dondurulması kararını sadece Avrupa Birliği liderleri alabiliyor.Aralık ayında yapılacak olan zirveden Avrupa Birliği liderlerinin böyle bir karar vermesi şuan için beklenmiyor. Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamada “AP’deki oylamanın kıymeti harbiyesi olmadığını ve AP’nin bu oylamayı yapmasının bile terör örgütlerine kol kanat gerdiğinin, onların yanında saf tuttuğunun ifadesi olduğunu” demişti.