Oy sayımında hile yapıldığı gerekçesiyle Avusturya Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini iptal etti.Geçtiğimiz ay yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Özgürlük partisi seçimlerin iptal edilmesini istemişti. Avusturya posta yoluyla gönderilen oyların sayımında bir usulsüzlük olduğu iddiasıyla çalkalanmıştı.Seçimler sonunda ise Özgürlük Partisi adayı Nobert Hofer ile Yeşiller partisinin eski lideri Alexander Van der Bellen’in oyları arasında sadece 1 fark vardı.

İTİRAZ KABUL EDİLDİ, SEÇİMLER TEKRARLANACAK

avusturya-bayragiPosta yoluyla gönderilen oyların sayımında  bir usulsüzlük olduğu iddiasıyla itiraz edilen seçimler için ne olacağı açıklandı. Anayasa Mahkemesi’nin kararı sonrasında Cumhurbaşkanlığı seçimi yeniden yapılacak. Yapılan seçimler sonunda sandıktan Hofer çıkarsa ülke bir ilki yaşayacak. Hofer, Avusturya’nın ilk aşırı sağcı cumhurbaşkanı olacak.Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile Avusturya cumhurbaşkanı Heinz Fischer yerine geçiçi olarak 3 milletvekili getirilmesini de düşünüyor. 3 milletvekilinden biri ise Hofer olacak.BBC Türkçe’de yer alan bir habere göre Nobert Hofer, Alexander Van der Bellen ile karşı karşıya kaldığı ve Nisan ayında gerçekleşen 1. tur seçimlerini kazanmış. Fakat Mayıs ayında gerçekleşen 2. turda büyük bir oy farkıyla kaybetmişti.8 haziran da gerçekleşen seçimlerde usülsüzlük yapıldığı iddialarından dolayı itiraz edilmişti. Oy sayımından ziyade oyların daha erken açılması ve oyları sayma yetkisi olmayan kişiler tarafından sayıldığı da var.

Nobert Hofer kimdir?

Nobert Hofer, 2 mart 1971 yılında dünyaya gelen Avusturyalı bir siyasetçidir. Avusturya Özgürlük Partisi üyesi ve Avusturya Ulusal Konseyi’nin 3. başkanıdır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi yazınız