Adalet Bakanı Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, HDP’li ve CHP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarla ilgili AYM’ye başvurmasını eleştirdi.Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bazı HDP’li ve CHP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa Mahkemesi (AYM)’ne başvurması hakkında“Dokunulmazlıklarla ilgili anayasaya madde ekleyen düzenleme, yasama faaliyeti olduğundan bireysel başvuru konusu yapılamaz. Buna rağmen bireysel başvuru yapılırsa, Anayasa Mahkemesi’nin ‘kabul edilmezlik’ kararı vereceğini söylemek için hukukçu olmaya gerek yok” dedi.

“CHP’Yİ HDP’YE VAGON YAPAN CHP YÖNETİMİNE ATATÜRK SAĞ OLSAYDI NE DERDİ?”

Adalet Bakanı Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, HDP’li ve CHP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarla ilgili AYM’ye başvurmasını eleştirdi. Dokunulmazlıklarla ilgili düzenlemenin bireysel başvuru konusu yapılamayacağını belirten Bozdağ, şunları kaydetti: “CHP; hem dokunulmazlık teklifi anayasaya aykırı ama değişikliğe “evet” oyu vereceğiz, diyor ama yaklaşık 110 milletvekili “hayır” oyu veriyor.

AYM’YE GİTMEYİ DOĞRU BULMUYORUZ

Anayasa eklenen maddeyi Anayasa Mahkemesine götürmek için 51 imza ihtiyacı olan HDP dilekçesini imzalayanı partiden atarız, diyor CHP. K. Kılıçdaroğlu:”…HDP, CHP’den imza versinler diye bir çağrı yaptı. Biz AYM’ye gitmeyi siyaseten doğru bulmuyoruz…”. CHP’li vekillerin AYM’ye bireysel başvuru yapacağını söyleyen Kılıçdaroğlu NTV ‘de HDP’ye “Siz de bireysel başvuruda bulunun” aklı verdi. K. Kılıçdaroğlu: “…

KILIÇDAROĞLU’NUN KAFASI KARIŞIK

Dokunulmazlığı kalkan milletvekilimiz kendisi AYM’ye başvuru yapabilir. 1 hafta süresi var…” dedi. Belli ki CHP Genel Başkan’ı ve milletvekillerinin kafası, dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda karışık. Halkın, “dokunulmazlıklar kalksın” iradesi ile CHP’li vekillerin dokunulmazlıklar kalkmamalı iradesi, CHP’yi ikircikli bir siyasete zorluyor. Kaldı ki “Yasama işlemleri … aleyhine doğrudan bireysel başvuru yapılamayacağı…”(AYM Kur. ve Yrg. Us. Hk. K.m.45/3), kanun emridir.

ATATÜRK ”ARTIK CHP’Yİ BIRAKIN” DERDİ

Bu nedenle dokunulmazlıklarla ilgili anayasaya madde ekleyen düzenleme, yasama faaliyeti olduğundan bireysel başvuru konusu yapılamaz. Buna rağmen bireysel başvuru yapılırsa, Anayasa Mahkemesi’nin “kabul edilmezlik” kararı vereceğini söylemek için hukukçu olmaya gerek yok. CHP’yi HDP’ye vagon yapan CHP yönetimine Atatürk sağ olsaydı ne derdi? “Siz kim, partimi yönetmek kim. Bırakın artık CHP’yi” demez miydi?”

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi yazınız