DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Büyük Marmara depremi için tarih verildi!

Büyük Marmara depremi için tarih verildi!

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, büyük Marmara depremi için tarih verdi. Deprem uzmanından gelen o korkutucu açıklama… İTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, gündeme bomba gibi düşen açıklamalarda bulundu. Deprem uzmanı büyük Marmara depremi için 2039-2040 yıllarını gösterdi. Yazılı açıklamasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin sözlerini de değerlendird.i. Mehmet Özhaseki ise 2030 yılına kadar 7.2

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, büyük Marmara depremi için tarih verdi. Deprem uzmanından gelen o korkutucu açıklama…

İTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, gündeme bomba gibi düşen açıklamalarda bulundu. Deprem uzmanı büyük Marmara depremi için 2039-2040 yıllarını gösterdi. Yazılı açıklamasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin sözlerini de değerlendird.i. Mehmet Özhaseki ise 2030 yılına kadar 7.2 büyüklüğünde deprem olacağını ifade etmişti.

Büyük Marmara depremi için tarih verildi!

büyük Marmara depremi

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Kuzey Marmara’da son 2 bin yıldır olan depremler incelendiğinde 6.6 ile 7.2 büyüklüğü arasında bir deprem olma olasılığı yüzde 24’dür. Böyle bir deprem 6.7 büyüklüğünde 1935 yılında Erdek’te olmuştu. Bu büyüklükteki depremler her 104 yılda bir olmaktadır. Buna göre olası dönem sonu 2039-2040’dır.

“Marmara’da 7.2’den büyük bir deprem olma olasılığı ise yüzde 5”

Marmara’da 7.2’den büyük bir deprem olma olasılığı ise yüzde 5’dir. Bu büyüklükte bir deprem 570 yılda bir olmaktadır. Gölcük depreminin 7.5 olması nedeniyle, Marmara aşırı orada dinginleşmiş, büyük bir deprem yaratma olasılığı azalmıştır. Böyle bir deprem 2500 yılından önce olması şaşırtıcı olur. Ne var ki, Marmara’nın en çok olan depremleri, yüzde 71 olasılıkla; 6.0 ile 6.5 büyüklükleri arasındaki depremleridir ki, bunlar da her 30 yılda bir olmaktadır. Eğer, sayın bakanın sözünü ettiği gibi 2030’dan önce İstanbul’da deprem olacaksa, bunun büyüklüğünün 6.5’u geçmesi beklenmemelidir” dedi.