Cilt bakım ürünleri adı altında satılan ürünlere tonla para harcamaya artık son. Bunun yerine hem sağlıklı beslenip hem de cildinizin güzelleşmesini sağlayabilirsiniz. Beslenme programımızda yer alan pek çok sebze ve meyve cildinizi yeniler; sivilcelerden arınmış, canlı, ışıltılı taptaze bir görünüme kavuşmasını sağlar. Sizlere cildi güzelleştiren 5 önemli yiyecek sunuyoruz. Şimdiden afiyet olsun, cildiniz güzel olsun.

Yeşil çay

Sıcak tüketildiğinde yapısında bulunan anti oksidanlar ortama salınmakta ve bunlar sayesinde kanseri önlemekte ve anti enflamatuar (iltihapla savaşan ilaç ) etkileri görülmektedir. Aynı zamanda tansiyonu düşürücü, gevşetici ve stresi önleyici etkileri de vardır.

Ispanak

Ispanak cildi güzelleştiren diğer bir yiyecektir ve mutlaka tüketilmesi gerekir. İçinde demir, folat, klorofil, E vitamini, magnezyum, A vitamini, sebze proteini, ve C vitamini içeren müthiş bir besindir.  Antioksidan bakımından zengin olan bu besin, deri problemleriyle savaşmanın yanında içindeki A,C,E,vitaminleriyle cildin adeta içten dışa temizlenmesini sağlar.

Kereviz 

Kereviz içeriğindeki K vitamini sayesinde kan basıncını düşürür ve kan dolaşımının sağlıklı olmasını sağlar. Stresle savaşan olarak bilinen bu bitki, akne oluşumunu, migreni ve hatta kanser oluşumunu bile azaltabilmektedir. İçindeki sodyum, potasyum ve su, derinin nemli kalmasını sağlar ve cildin kurumasını engeller. Bu da kırışıklık oluşumunun önüne geçer. Çok düşük kalorili ve sağlıklı olmasına rağmen pek de sevilerek tüketilmez.

Havuç

Havucu sadece gözler için faydalı bilirdik ama öyle değil. Havuç cilt için de son derece önemli. Yapısındaki A vitamini, cildin dış katmanlarında oluşabilecek hücre birikimini engeller. Bu sayede de hücrelerin temizlenmesi ve azaltılması, akne oluşumu ve ciltteki porların gözeneklerin kapanması önlenmiş olur. A vitamini cilt kanserini önleyen doğal bir anti kanserojendir… Her gün 1 havuç tüketmek hem çok sağlıklı bir alışkanlık hem de cildiniz için mükemmel bir seçim olacaktır.

Somon 

Somon endişe, stres ve depresyonla savaşan mucize bir besindir. İçinde bol miktarda bulunan D  vitamini, beyin, kalp ve kemik sağlığı için önemlidir ve bizi kolon kanserine karşı korur. Somon içindeki omega-3 yağ asitleri, vücuttaki enflamasyonla (iltihaplanmayla), cilt kırışıklıkları ve aknelerle  savaşan önemli bir moleküldür. Bu yağ asitleri aynı zamanda deriyi içeriden dışarıya nemlendiren, güçlendiren, sağlıklı hale getiren güçlü bir nemlendiricidir. Bunun yanı sıra somon, saçlı derinin su tutmasını sağlayarak, saç kırılmaları önler; yani sağlıklı saçlar için de önemli bir besindir.

PAYLAŞ
Okuduğundan çok daha fazlasını merak eden, bu yüzden okuma açlığı geçmeyen biri. Genelde kültür, eğitim, sağlık ve kadın konularında yazıyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi yazınız