DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
‘Esad’ı vuralım’ çağrısına yanıt geldi!

‘Esad’ı vuralım’ çağrısına yanıt geldi!

Beyaz Saray’dan 51 diplomatın imzaladığı ‘Beşar Esad’ı vuralım’ bildirisine cevap geldi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı’ndaki 51 diplomatın ‘Esad’ı vuralım çağrısına Beyaz Saray’dan yanıt gecikmedi. 51 diplomat Beyaz Saray’ın Suriye politikasını eleştirmiş ve Esad’ın yönetim şeklini ele alan saldırılara el atma konusunda Beyaz Saray’a bir bildirim çağrısında bulunmuştu.

51 diplomatın Beyaz Saray’a gönderdiği o bildiri de Suriye konusundaki bu tutumun ülke açısından Suriye’ye zarar verdiğine ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın da iktidar koltuğunda kalmasına ortak olduğunu yaptıkları yazılı bildiriyi onaylaıp, imzaladı. 51 üst düzey yetkili diplomatların imzaladığı çağrının Beyaz Saray’a ulaştığı ama Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü aldıkları bu bildiri hakkında yorum yapmayacaklarını dile getirdi.

barack obama

İşte o bildiri de yer alan bir kaç madde;

  • Beşar Esad rejimine karşı askeri harekat tehdidi
  • Suriye-Şam yönetiminin muhaliflerle müzakere süreci için baskı hissetmeyeceği, gibi oldukça önemli maddeler bulunuyor.

Ateşkesin içinde olmayan muhaliflerle  savaşan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad İran ve Suriye’nin yardımı ile Halep’i elde etmişti. Beşar Esad’ın bu hareketi ABD’yi çok rahatsız ettiği aşikar olarak görünüyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bununla ilgili olarak “ABD oturup, bir tarafın tüm süreci baltalama pahasına avantaj sağladığı sözde bir ateşkese alet olmayacak” demişti.

‘Beşar Esad’ı vuralım’ diyen 51 diplomatın o çağrısına Beyaz Saray’dan yanıt geldi

Bu çağrıyla ilgili ilk açıklama Beyaz Saray sözcülerinden biri olan Jennifer Friedman’dan geldi. Jennifer Friedman , ABD’nin Başkanlık uçağı Air Force One’da 51 diploamatın ‘Beşar Esad’ı vuralım’ bildirisiyle ilgili sorularını yönelten gazetecilere yanıt verdi.  Jennifer Friedman, ABD Başkanı Barack Obama’nın bu bildiriyi dikkate alacağını ama Suriye politikasına ilişkin bir adımda bulunmayacağını dile getirdi.’Beşar Esad’ı vuralım’ çağrısına ise  Jennifer Friedman “Başkan Obama, Suriye’deki krize askeri bir çözümün bulunmadığını her zaman açıklıkla ifade etti. Bu hala geçerli. Biz Suriye’de IŞİD ve terör gruplarının yaydığı tehdide odaklanmış durumdayız” sözleriyle açıklık getirdi.Beyaz Saray sözcülerinden biri olan Jennifer Friedman, bu bildiriyi imzalayan 51 diplomatın her yeni bir gün zor görevleri göğüslediğini belirtti.  “Suriye’de bu hedeflerin nasıl en iyi şekilde yerine getirileceğine dair çeşitli fikirler olması sürpriz değil” dedi.