Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Halep’te yaşanan saldırılara ilişkin Rusya ve İran’a çağrıda bulundu. İşte Ayrault’un o açıklaması..Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Halep’te yaşanan saldırılara sessiz kalmadı. Halep’teki yapılan saldırıların sona ermesi için adım atmaları konusunda Rusya ve İran’a seslendi. Ve Rusya ve İran’ın ‘bölgede işlenen savaş suçlarının ortağı olacaklarını’ ifade etti.

Jean-Marc Ayrault’tan yazılı açıklama

jean-marc-ayraultHalep konusunda ciddi bir tavır takınan Fransa Dışişleri Bakanı yazılı açıklama yaptı. Yazılı açıklamasında ise ABD, Fransa ve İngiltere’nin isteği üzerine  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Halep konusunda acil olarak bir toplantı düzenlediğini ifade etti.Halep’teki saldırıları Esad rejiminin şiddetlendirdiğine değinen Bakan Ayrault,  “Oysa herkes Suriye’de siyasi çözümden başka bir yol olmadığını biliyor. Rejime destek veren Rusya ve İran’a bu çıkmaza yol açan stratejiye son vermeleri çağrısında bulunuyorum. Aksi takdirde Halep’te işlenen savaş suçlarının ortağı olacaklar.” dedi.

Rusya’ya bir diğer tepkide ABD’den geldi

Samantha Power’dan Rusya’ya sert tepki

ABD‘nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Samantha Power, Halep’te yaşanan hava saldırılarından dolayı Rusya’ya sert tepki gösterdi. Ve ‘barbarlıkla’ suçladı.

Rusya’nın Halep’te yaptığı hava saldırıları sonrası ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Samantha Power, tepkilerini saklayamadı. Yaşanan bombardımanları ‘barbar’ bir saldırı olarak niteleyip, Rusya’yı ‘barbarlıkla’ suçladı. BM Güvenlik Konseyi acil toplantısında Rusya’nın Suriye konusunda yaptıklarını eleştirdi. Ve Rusya’nın bu konuda yalan söylediğini ifade etti. Ortadoğu’da ise Suriye’nin  “sembol kentlerinden birini yerle bir ettiğini” söyledi.

Rusya o iddiaları yalanladı

samantha-power

Rusya ise Suriye’nin “mümkün olduğunca az sivile zarar vermeye dikkat ederek teröristleri Halep’ten çıkarttıklarını” belirtti. Halep’teki saldırılara ilişkin Rusya Büyükelçisi Vitali Çurkin, Rus güçlerinin katılmadığını ifade etti.

Esad hastaneleri ve ilk yardım görevlilerini bombalıyor

ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Power, Rusya’nın Esad’a destek verdiğini “uzun süredir bu acılara son verme gücüne sahip olduğunu” şeklinde yorumladı.  ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Power “Rusya ve Esad barış yerin savaş yapıyor. Suriyelilere yaşam kurtaran yardımları ulaştırmak yerine Rusya ve Esad hastaneleri ve ilk yardım görevlilerini bombalıyor” dedi.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi yazınız