DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Lise öğrencisi oyun yaptı! Silikon vadisinde eğitimi kazandı

Lise öğrencisi oyun yaptı! Silikon vadisinde eğitimi kazandı

Çorlu Ticaret Borsası Anadolu Lisesi öğrencisi Kadircan Kırkoyun (17), Trakya Kalkınma Ajansının yeni fikirleri olan, teknoloji üreten girişimcileri cesaretlendirmek için açtığı “Let’s Up Programı” kapsamındaki Silikon Vadisi ödüllü yarışmaya başvurdu. Finallere kalan 9 kişinin arasına giren Kırkoyun, “Scode-Kod Dünyası” projesiyle jüriyi etkiledi ve Silikon Vadisi’nde eğitim hakkı kazandı. Kırkoyun, 15 Ağustos’ta San Francisco’ya gidecek. Kırkoyun,

Çorlu Ticaret Borsası Anadolu Lisesi öğrencisi Kadircan Kırkoyun (17), Trakya Kalkınma Ajansının yeni fikirleri olan, teknoloji üreten girişimcileri cesaretlendirmek için açtığı “Let’s Up Programı” kapsamındaki Silikon Vadisi ödüllü yarışmaya başvurdu.

Finallere kalan 9 kişinin arasına giren Kırkoyun, “Scode-Kod Dünyası” projesiyle jüriyi etkiledi ve Silikon Vadisi’nde eğitim hakkı kazandı. Kırkoyun, 15 Ağustos’ta San Francisco’ya gidecek.

Kırkoyun, yaptığı açıklamada, bilgisayar oyunlarına meraklı olduğu için oyun bölümlerini geçebilmek için sıklıkla internette araştırmalar yaptığını belirterek, bu araştırmalarının yazılıma merak salmasında etken olduğunu anlattı.

Bir süre sonra yazılımda kendini geliştirdiğini belirten Kırkoyun, “Farklı bir şeyler istiyordum, yani sıra dışı, sıradan olmayan şeyler istiyordum. Bu nedenle ‘acaba kendi oyunumu nasıl yapabilirim?’ diye araştırmayabaşladım. Burada gerçekten benim en büyük kaynağım internet oldu. İnternetteki kaynaklar gerçekten çok fazla ve işe yarar. Bu sayede yazılımı öğrendim ve kendi oyunumu yapabildim, kendi hayallerim, kendi istediğim gibi oyunu ortaya çıkarabildim. Bu şekilde de ilerlemeye devam ettim.” diye konuştu.

Yazılıma ilk başladığımda korktuğunu ancak daha sonra bu korkularını aştığını belirten Kırkoyun, bu işe gönül veren herkesin bunu başarabileceğini belirtti.

Yarışmayı tesadüfen gördüm”     

Trakya Kalkınma Ajansının açtığı yarışmayı internette tesadüfen gördüğünü , yarışmanın üniversite öğrencilerine yönelik olmasının hayal kırıklığı yarattığını dile getiren Kırkoyun, daha sonra yazışmalarla mülakata katılabildiğini ve başarılı olduğunu söyledi.

Kırkoyun, şöyle konuştu:     

“Bu nedenle kazanabildiğime hala tam inanamıyorum diyebilirim. Yazılım, orada ayrı bir dünya halinde yer alıyor. Ben de projemi daha globale çevirmek ve daha büyük hedef kitlelere yaymak için Silikon Vadisi’ni kullanabileceğime inanıyorum. Silikon Vadisi’nde şimdiden kimlerle görüşebileceğim üzerine planlar yapmaya başladım.Google, Facebook ile iletişime geçtim. Onlarla iletişime geçip Silikon Vadisi’nden daha çok çevre kazanmaya çalışacağım.”