Uzmanlar mor gıdaların içerisinde bulunan antosiyaninlerin oldukça faydalı olduğunu, ayrıca birçok hastalığa iyi geldiklerini belirtti. Aynı zamanda yaşlanmayı geciktirdiği söylenen mor gıdalar nelerdir?

1- Acai Üzümü

İçerdiği A, B, C ve E vitamini sayesinde yaşlanmaya karşı savaşır ve metabolizmayı hızlandırdığı için kilo alımının önüne geçer. Açai üzümünü tek başına tüketmek yerine muz, üzüm, yulaf, fındık ile birlikte tüketebilirsiniz. 

2-Mor Tatlı Patates

Bol miktarda antioksidan içeren mor tatlı patates Japonya’da yetişmektedir. Normal patates gibi tüketilebilmektedir. 

3-Mor Havuç

Avitamini ve aynı zamanda Beta karoten içeren mor havuçlar araştırmacılara göre, göz sağlığı için oldukça faydalı bir besin. 

4-Pancar

İltihap söktürücü özelliği ile bilinen pancar adeta detoks etkisi vermektedir. 

Mor Lahana

Günlük salatalarınızda bolca tüketebileceğiniz mor lahana antioksidan bakımından oldukça zengindir.Mor gıdaların Faydaları nelerdir?Kanseri önler; North Carolina State Üniversitesi, yaban mersini prostat kanseri ve kolon kanserine karşı etkilidir.Yaşlanmayı geciktirir; Mor gıdalarda bulunan antioksidanlar sayesinde yaşlanma gecikir, cilt gençleşir ve kırışıklar azalır.Obezitenin önüne geçer; Kilo alımının önüne geçerek yağ hormonunuda düzenler. Kanseri önleyen mor gıdalar, aynı zamanda enerji verir.Beyni güçlendirir; Mor gıdalarda bulunan antosiyaninler sayesinde beyinin güçlenmesi sağlanır.Kalp sağlığına karşı koruma sağlar; Mor yiyecek tüketenlerin kalp krizi riski %32 daha az olduğu biliniyor.Haberimizde verilen bilgilere yönelik önerileri denemeden önce bir hekime başvurarak herhangi bir alerjik durumunuzun olup olmadığını öğreniniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi yazınız