DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Prof. Dr. Alper Çelik‘ten Frankfurt’ta canlı yayında ameliyat

Prof. Dr. Alper Çelik‘ten Frankfurt’ta canlı yayında ameliyat

Türkiye’de şeker hastalığını ilk kez ameliyatla tedavi eden Prof. Dr. Alper Çelik, Almanya’da canlı yayında metabolik cerrahi ameliyatı gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Çelik, ameliyat sonrasında yaptığı açıklamada, tüp mide ameliyatı olan bazı hastaların bir süre sonra verdikleri kiloları tekrar aldıklarına dikkati çekti.Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alper Çelik, Almanya’da canlı yayında metabolik cerrahi ameliyatı gerçekleştirdi. Frankfurt’ta düzenlenen ‘Obezite Günleri 2016’ başlıklı programa katılan profesör, dünyanın birçok ülkesinden etkinliğe katılan meslektaşlarının huzurunda, daha önce mide ameliyatı olmuş ancak tekrar kilo almaya başladığı için düzeltme ameliyatına ihtiyaç duyan bir hastaya canlı yayında başarılı bir metabolik cerrahi ameliyatı uyguladı.

METABOLİK CERRAHİ İLE KİLO ALIMI ENGELLENEBİLİYOR

Prof. Dr. Çelik, ameliyat sonrasında yaptığı açıklamada, tüp mide ameliyatı olan bazı hastaların bir süre sonra verdikleri kiloları tekrar aldıklarına dikkati çekti. Bu açıdan metabolik cerrahi operasyonlarının önemli olduğunu aktaran Prof. Dr. Çelik, şu bilgileri verdi:”Tüp mide ameliyatı uygulanan hastalar kısa vadede fazla kilolarını vererek başarıya ulaşıyor olsa da ilerleyen dönemlerde tekrar kilo almaya başlayabiliyorlar. Hastalar kısa sürede fazla kilolarının büyük bir kısmını verirlerken, genellikle ameliyatın üçüncü yılından itibaren verilen kiloların bir kısmı geri alınıyor. Metabolik cerrahi operasyonları ile bu durumun önüne geçilebilmektedir.” Prof. Dr. Çelik, tüp mide ameliyatlarında ince bağırsağa herhangi bir müdahale olmazken, metabolik cerrahi ameliyatlarında ince bağırsağa da müdahale edildiğini ifade etti.

TÜRKİYE’DE 200’DEN FAZLA AMELİYAT GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ

Açlık ve tokluk hislerini dengeleyen hormonların büyük bir bölümünün ince bağırsağın son kısmından salgılandığını vurgulayan Prof. Dr. Çelik, şunları kaydetti:”İnce bağırsağa dokunmadan yapılan tüp mide ameliyatlarında sonuç maalesef ilerleyen dönemlerde hüsran olabiliyor. Türkiye’de bu alanda bin 200’ün üzerinde metabolik cerrahi ameliyatı gerçekleştirdim ve tamamına yakını başarıyla sonuçlandı. Bu alandaki bilgi ve birikimlerimizi her alanda aktarmayı en önemli görevimiz olarak biliriz.”

ŞEKER HASTALIĞINI AMELİYATLA İLK O TEDAVİ ETTİ

Türkiye’de şeker hastalığının ameliyatla tedavi edilmesini ilk kez gerçekleştirmekle kalmayıp bu alanda dünyada 8 doktordan biri olma özelliğine sahip olan Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alper Çelik, ameliyat sonrasında yüzlerce meslektaşı tarafından tebrik edildi.