Rusya Başbakanı Vladimir Putin, geçen günlerde Erdoğan’ın gönderdiği mektupta Türkiye’nin özür dilediğini açıkladı.Rusya Başbakanı Vladimir Putin, uçak krizinin ardından Erdoğan’ın gönderdiği mektupla ilgili açıklamayı yaptı. Uçak krizi için Türkiye’nin özür dilediği haberinin yer aldığı iddiaları Türkiye yalanlamıştı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları Erdoğan’ın gönderdiği mektubta kesinlikle özür ifadesinin kulllanılmadığını bildirdi.Interfax´ın haberine göre Rusya´nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşmesi için tazminat ödenmesi gerektiği vurgusunu yapmıştı. Andrey Karlov. “Vladimir Vladimiroviç (Putin), ilişkilerin düzelmesi için şartlarımızı çok net bir şekilde belirtti: Özür, suçluların cezalandırılması ve tazminat. İlki gerçekleşti. Şimdi ikinci ve üçüncü için bekliyoruz” dedi. Bu açıklama ile Putin, Türkiye’nin özür dilediği vurgusunda bulundu.Uluslararası haber ajansı Reuter’in duyurduğu açıklamada;“Erdoğan’ın Putin’den af dilediği ve Türkiye-Rusya ilişkilerinin eski gelmesi için mümkün olan herşeyi yapacağını söylediği” duyuruldu.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mektupta  “Rus jetini kasten düşürmeyi asla arzulamadık. Hayatını kaybeden pilotun ailesinin acısını kalpten paylaşıyoruz. Rus pilotu öldürmekle suçlanan kişi hakkında soruşturma yürütülüyor” dedi.Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov mektup içeriği hakkında gazetecilere açıklama yaptı. Peskov mektupta olayda ölen pilotların ailelerine başsağlığı mesajının yer aldığına ve “af ilediğini” söyledi.Kremlin’e gönderilen mektupta Rusça mektupta ‘İzvinitye’ ifadesine yer verildiği ve kelimenin Türkçe anlamının ‘Af Dilerim’ anlamına geldiği bildirildi.Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Erdoğan’ın gönderdiği mektupta şu ifadeler yer alıyor:“Bir kez daha üzüntümü ve derin başsağlığı dileklerimi ölen pilotun ailesine iletmek istiyorum ve ve özür diliyorum. Tüm kalbimle acılarını paylaşıyorum. Rus pilotun ailesini Türk ailesi olarak kabul ediyoruz. Verilen acıların ve zararın hafifletilmesi için gerekli tüm inisiyatifleri almaya hazırız.”

Rusya’dan ‘özür mektubu’na ilk tepki

valentins_matvienkoKremlin’e iletilen ‘özür mektubu’ ile ilgili ilk açıklama Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko’dan geldi.  Gönderilen bu mektubun Rusya ve Türkiye ilişkileri arasında önemli bir yere sahip olacağını açıkladı. Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko mektup ile ilgili “Özür gecikmiş olsa da, bildiğiniz gibi geç olması hiç olmamasından iyidir. Bu zaman içerisinde karşılıklı ilişkilerimiz bazı negatif süreçten geçti, eski güven anlayışı kaybedildi. Yine de, bu mektup Rusya ve Türkiye’nin bağlarının düzelmesi için temel oluşturabilir. ” sözlerini kullandı.

PAYLAŞ
İnternet haberciliği sektöründe dördüncü yılı. Web Tasarım bölümü mezunu.Öğrenime açık, keşif yapmayı seven, hayalleri peşinde emin adımlarla ilerleyen biri.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi yazınız