Rusya ‘nın Sesi Radyosu, Türkiye ‘nin Suriye’ye müdahaleyi desteklemesi durumunda, Akkuyu Nükleer Santral projesinden vazgeçilebileceğini ima etti

Rusya’nın Sesi radyosu, Suriye’nin cezalandırılması için bir askeri harekâtı savunmaya Türkiye’nin devam etmesi durumunda Rusya’nın, Mersin Akkuyu’da nükleer santral inşa etme fikrinden vazgeçebileceğini ima etti. Stanislav Tarasov imzalı haberde Akkuyu projesindeki son olumlu gelişmeler aktarıldıktan sonra Rusya’nın Sesi Radyosu’nda yer alan habere göre; şu ifadeler kullanıldı:

PUTİN’İN TEZLERİ TEKRARLANDI

Ama bütün bu gelişmeler Türkiye’nin aktif bir şekilde katıldığı Suriye krizinin bu projeyi etkileme sorununu ortadan kaldırmaz. Bilindiği gibi Türkiye, ABD’nin bu komşu ülkeyi vurmasından yana. Bu durum ise Vladimir Putin’in The New York Times gazetesinde yayınlanan makalesinde değindiği gibi masum kurban sayısının artmasına, bölgede durumun kötüleşmesine, şiddetin tırmanmasına ve belki de çatışmanın Suriye sınırları dışarısına çıkarak tüm bölgeye yayılmasına yol açacak.

İSTİKRARSIZ BÖLGEDE OLMAZ

Böyle bir senaryodan ilk etkilenecek ülke de Suriye’ye komşu olan ve istikrarsızlığın tam ortasında kalacak Türkiye olacaktır. İşte bu senaryonun gerçekleşmesi durumundaMoskova bölgesel güvenlik çıkarlarına uygun hareket ederek, Akkuyu projesine katılımını yeniden değerlendirmek zorunda kalacak. Çünkü istikrarsızlık ve çatışmaların yaşanacağı bölgelere nükleer güç santralları inşa edilmez.

ŞİMDİLİK YORUM YOK

Akkuyu nükleer santral projesini yürüten Rus yetkililer, Rusya’da devletin kontrolündeki radyo istasyonunda yayınlanan bu haberle ilgili şu aşamada yorum yapmayacaklarını bildirdiler. Rus yetkililerin bugün bir açıklama yapabileceği belirtildi.

Samanyolu Haber

PAYLAŞ

6 YORUMLAR

  1. Ak Partinin hesapsız kitapsız çıkışları,komşuları ile ilgili politikaları maalesef Türkiye‘nin çıkar\nlarına ziyadesi ile zarar vermektedir.Suriye konu\nsunda ABD ve Rusya anlaştığı halde,önümüzdeki haf\ntalarda Cenevre‘de toplantılar yapılacakken,Türki\nye hala ABD‘nin Suriye‘ye vurmasını istiyor.Bu po\nlitika ne aymaz bir siyasettir.Akp hükümetinin ya\nni tayyip erdoğanın kime hizmet ettiğini kimse an\nlayamıyor.Tayyipin bu çırpınışları boşa çıkacak\ngibi.Çünkü Suriye elindeki kimyasalları BM görev\nlilerine devredecek.

  2. Bakın,görün Rusya‘nın yapacağı nükleer santralları\nbize bir şekilde yaptırmayacaklar.Rusya şimdiden kıvırmaya başladı bile.İşin ucu Yahudiye dayanıyor\nYahudi kendisi söz konusu ise,santralı mutlaka en\ngeleyecektir.

  3. TÜRKİYEYİ KOLAY LOKMA SANANLAR DÜNYANIN HALA YUVARLAK OLDUĞUNU BİLMEYENLERDİR.DÜNYADAN Bİ HABER OLANLARDIR.KORKULACAK ÇEKİNECEK HİÇBİR DURUM TÜRKİYE İÇİN SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.TÜRKİYEYE KARŞI YAPILACAK HERHANGİ BİR YANLIŞ OLDU BİTTİ GİRİŞİM DÜNYAYI CEHENNEME ÇEVİRİR.BU DÜNYAYI YAŞANMAZ HALE GETİRİR.HİÇBİR GÜÇ TÜRKİYEYE KARŞI YANLIŞ HESAP YAPMASIN.

  4. peki kimyasalların teslimi savaşı durdurmaya yeterlimi.100.binden fazla insanın ölümünü, insan hakları savunucuları, kendi halkını katleden katil faşist rejimden sormayacakmı.bunun hesabını sormayan dünyanın güçlü devletleri bu dramın altında kalırlar.vede dünyada hiçbir saygınlıkları kalmaz.,,dünya sizi izliyor,ABD,RUSYA,görevinizi hakkıyla adaletli şekilde yerine getiriniz.dünyada dünyada adaletin olduğuna inansın,umutsuzluğa düşmesin.

  5. Tayyip Erdogan ne yapmaga calisiyor kime hizmet ediyor anlamak mumkun degil.Butun istegi ortaligi kizistirip ABD nin Suriye,ye saldirmasini istiyor.Dolayisiyla cok olum kadin ,cocuk, yasli, genc olecekler cok kan akacak.Tayyip bunu istiyor kardesim dedigi Ased,i yok etmek istiyor bu nasil bir kin anlamadim.Benim bildigim buna Deve kini derler.Bu gidisle degerimiz yerlerde surunuyor.Turkiyede PKK 50 binin ustunde vatandasimizi katletti madem bu kadar uzuluyor olenlere neden PKK, lilari simdi hapisten cikardi yakinda APO canisini,de cikaracak.Neden PKK,ya karsi sindi.Tayyip ancak komsularini kizistirip savas cikarma hevesinde.Icerdeki PKK ya karsi duracak yurek nerde suspus olmus.Akli ased,da.Rusya dogruyu soyluyor savas Turkiye,yede sicrar ve ortada kalir.Acaba savasa ihtiyacimiz,mi var bazi kisilerde alkis tutuyor savasa.ABD RUSYA,ya karsi cikamaz bunuda herkez bilmeli cunki Rus en kuvvetli Ulke suanda.

  6. başbakanımız halkını katleden insanlığın düşmanı esattan dünyayı kurtarmaya çalışıyor.anladınmı isimsiz cahil.dünya barışını sağlamak masum insanların ölmesine engel olmak için çalışıyor,anladınmı.ülkemizde kanın durması insanların ölmemesi huzur içinde yaşaması için uğraşıyor anladınmı.yasen ne zırvalıyorsun rusya en kuvvetli ülke diye teslim bayrağımı çekelim.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi yazınız