Değerli okurlarım, ilkeli haber ailesinde siz saygı değer takipçilerimize güncel konular ve siyasi içerikli makaleler yazarak hem sizlerin yorumlarınızı almak hem de gündem oluşturmak adına keyifli vakit geçireceğime inanarak hepinizi saygı ve hürmetlerimle selamlıyorum.

Merhaba diyerek başladığımız konu SURİYE OLSUN DİYORUM…

Birçok gazete okuyorsunuz, tv’lerde haberleri izliyorsunuz içler acısı değilmi? Hiç empati yaptık mı? ve yaptınız mı? Biz bu vahşetin içerisinde kalsak ne yaparız diye… Haksızlık etmeyelim çoğunluk bu olaya üzüntü duyarak bakmıştır.

Sevgili okurlarım yaklaşık 900km’lik sınır şeridi ile komşumuz olan SURİYE hakkında sizlere kısa bilgiler vermek istiyorum. Suriye Dünya nüfus sıralamasında 54.sırada olan, dünya nüfusunun %0.33 lük dilimini kapsayan, 21 milyon nüfusa sahip. Bunların %77-83 Arap, %7-8 Kürt, %2 Ermeni, %1 Çerkez, Filistinli ve Iraklı mültecilerden oluşan ırklara mensup, Nüfusun %74’ü sunni, %12’si Nusayri, %10’u Hristiyan ve %3’ü Durzi Dini gruplarına ait olup, az sayıda da olsa Şii islami hizipler (İsmaili, Caferi) ile çok az sayıda da Yahudi ve yezidi bulunmaktadır. 

SURIYE tarım ve hayvancılık ülkesidir. Ayrıca yeraltı kaynağı bakımından petrol ve fosfat madenlerii bulunmaktadır. Ülkede 1963 yılından günümüze kadar Baas partisi iktidarda bulunmaktadır. Ülke 1970 yıllından 2000 yılına kadar Baba Hafız ESED ve 2000 Yılından günümüze kadar da oğul Beşşar ESED tarafından yönetilmektedir. Bu yönetim süreci içerisinde komşumuz olmaları hasebiyle zaman zaman sorunlar yaşanmıştır. Hatta ve hatta Baba Hafız ESED Bebek Katili PKK Terör örgütü Lideri Abdullah ÖCALAN’ı Bekaa kampında ta Kenya da yakalanmasına kadar beslemiş ve yardım yataklık yapmışlardır. İşin aslına bakarsak bize hiç bir zaman dost olmamışlardır. Hep kaleşçe davranışlar sergilemişlerdir. Yaklaşık olarak iki yıldır Oğul ESED, SURİYE halkına zulüm etmekte ve katletmektedir.

Dinimiz ne diyor; “KOMŞUSU AÇKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR” ne kadar manidar bir söz, mümkünmü ki yanı başımızda kan akacak bizler Din kardeşlerimiz  olan bu insanları görmezden geleceğiz. Bir televizyon proğramında 400 bine varan suriyeliye ülkemizin güneydoğusundaki 4-5 ilde çadır kentler yapılarak onlara kucak açıldığını gördüm. Din kardeşlerimiz ve insan olarak tabiki sahip çıkalım ama bu insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak kolay mı? Üreten kimse yok hep tüketen biz TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ olarak bu yardım severliği ne kadar yapabileceğiz? Bu da muamma, ekonomistler 2014 yılının Ekonomik krizin eşiğinde olduğu sinyallerini veriyorlar, biz ülke olarak bu insanları sokağa veya kaderlerine de terk edemeyiz. Sayın yetkililerimiz Birleşmiş Milletlerden bu konuda ne gibi, nasıl yardım istediler. Bizlerin bu ülkenin insanları olarak bunları sorgulamamızın tabii hakkımız olduğunu düşünüyorum.

Küresel aktör olan ABD ve RUSYA kimyasal silahlar üzerinde anlaşmaya vardılar. Nasıl bir gelişme oldu ki, kendi aralarında ittifak yaptılar. Sevgili okurlarım bunların bence hepsi oyun birileri “tavşan kaç tazı tut” taktiği yaparak zavallı SURIYE halkına zulüm etmektedir. Bizim Ülkemizi de kendilerine geçiş köprüsü olarak görüyorlar… İnşallah ilahi adalet tecelli edecek ve hain hesapları kendi ellerinde patlayacaktır. TÜRK milleti olarak daima uyanık ve rasyonel düşünmeliyiz.

SU UYUR DÜŞMAN UYUMAZ Sevgiyle kalın….

PAYLAŞ

9 YORUMLAR

  1. sizin dinlen herhangi bir ilginiz varmi dini neden cikar amacli kulaniyorsun musulmanlik kucak acar insanlari birlrstirir sen ve fevtulahcilar zindiktan farkiniz yok aglasanizda sizlasanizda yaninizdaki nesil son tapanlarinizdir ever alah iletisim yogun artik insanlar haberdardir dünyadan insanlik ün pilanda siz insanlari vurmaya devam edin bir vurursunuz üc dogar insanliktan nasip alin kübleye dünüyorsan alah icin dün cikar icin deyil yahudi sizden daha musulmandir onlar kardeslerini vurmazlar am siz yakiyorsunuz hemde diri diri

  2. Bazi islam ülkelerinde oldugu gibi Suriyedede bir ayaklanma oldu.bu ayaklanmalar er veya gec olacakti.Global bir yasam ortaminda dünyanin heryerinde herkes herseyi görüyor ve ona görede kendi yasam tarzini ayarliyor.Bütün arap ülkelerinde yönetim babadan ogula veya Askeriyeden Askeriyeye geciyor ve insanlar buna daha kabullenemiyor.Millet kendi iradesini hür ve demokrasi cercivesinde kullanmak istiyor.Eger Saddam,Gadafi ve Esad bu imkanlari milletlerine tanisaydilar bütün bu savaslar ve acilar yasanmazdi.Ginede miletin iradesine boyun egmekte zorlanan siyasetciler ve Askeriyeler(Misir,Türkiye,Tunus)vardir.Bizler Islam devletlerinde daha agirlikli olarak Bilime önem vermemiz lazim.Islam alemi Bati imperiyalistlerin biraktigi cahiliyet icinde yasamaktadirlar.Bu yönden,bati zihniyeti bu cahil insanlari istedikleri gibi yönlendiriyorlar.Istedikleri adamlari istedikleri yerlere oturtuyorlar.Eger batil zihniyet bu yöreyi rahat birakip kendi kendine gelisme imkanini saglasalar,nekadar büyük bir gücle karsi karsiya kalacaklarini biliyorlar.Arap ortami genc ve dinamik bir topluma sahib.Bizler Müslüman olarak kendi degerlerimize sahib cikarsak ozaman bunlarin pencesinden kurtuluruz.En büyük deger=Müslümanlar Kardestir.

  3. hesapta birbirleriyle rakip olan silah bakımından süper güç konumundaki abd rusya hernedense dünyanın karşısına rakipmiş gibi gözüksede.asıl gerçeğin kapalı kapılar ardındaki işbibirliği içinde oldukları ve birlikte dünyayı kendi menfaatleri çıkarları doğrultusunda istedikleri gibi yönlendirdikleri gün gibi ortadadır.bırakın bu yapmacıktan rakip olmayı düşmanmış gibi gözükmeyi.yemezler.evet aynen iki devletinde dünyadaki politikası,tavşana kaç tazıya tut politikasıdır.artık bütün dünya bu gerçeği görmelidir,ona göre bu emperyalist abdye,rusyaya,karşı tedbirlerini çok ciddi bir şekilde almalıdırlar.gerçekten bunlar dünyayı büyük tehlikeye itmektedirler.mutlaka dünya bu büyük tehlikeyi görmelidir.ona göre gerekli önlemleri almalıdır.

  4. SAYIN TAMER GULEN BEY ARASTIRMACI VE AYDINLATICI BIR O KADARDA FAYDALI BILGILER VERMISSINIZ SIZIN GIBI INSANLARI ALLAH BASIMIZDAN EKSIK ETMESIN BASARILARINIZIN DEVAMINI DILIYOR TESEKUR EDIYORUM SULEYMAN BALIKCI

  5. Yukardaki Zeki bey in yazdıklarını anlayan var ise allah aşına biri tercüme etsin.Kardeşim yazı yazıyorsunuz,bir yazığınızı okuyun kontrol edin sonra gönderin.1O numara bir yazı olmuş Tamer Bey in kalemine yüreğine sağlık.Eleştirirmek güzel fakat eleştirirken ne demek istediğini karşındakine iyi ifade edeceksin.Saygılarmla

  6. Ama eksik oldugu düsüncesindeyim, cünkü Suriye nin gercekte bir derdi yok,(Yoksa asil demokrasi icin olsaydi, Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn,gibi ülkeler e gelmesi gerekir cünkü Oradaki uygulamalar daha kötü ve cag disi, hele insanlik disi uygulamalari ni herkes bilmektedir) sadece, Firat tan Nile e uzanarak Bagdati da icine alan “Büyük israil Projesi ile 4 Parcali Kürdistan dolayisiyla Ermenistan in de cikarina ve Özellikle ABD nin BOP lamasiyla “AKP nin Esbaskan hayaliyle yürüttügü ve ABD/Israil in cikari dogrultusunda yürütülen bu ic Savas ” Sirada olan Iran i Israil e karsi gücünü kirmak icin yapilmaktadir dolayisiyla yalniz Suriye nin yeraltı kaynağı bakımından petrol ve fosfat madenleri icin degil, bu 1947 den beri yürütülen BOP Projesini hayata gecirmek icindir,\nneyse” yinede tesekkürler ve iyi bir hafta sonu dilerim, (Twitter – Yalniz Kurt, Adanali )

  7. TAMER GÜLEN İLKELİ HABERE ARAMIZA HOŞ GELDİNİZ.İLKELİ HABER TAKİPÇİLERİ OLARAK YAZILARINIZDAN ÇOK FAYDALANACAĞIMIZA İNANIYORUM.BAŞARILAR DİLİYORUM.SAYGIYLA SELAMLIYORUM.

  8. BU DİKTATÖRLERİ DİKTATÖR YAPAN ÜLKELERE HAKİM KILAN GÜÇLERİN KİM OLDUĞUNU İYİ BİLMELİYİZ.BU DİKTATÖRLERİ ÜLKELERİN BAŞINA BELA EDENLER DÜNYAYI PARSLLEYEN ABD VE RUSYADIR.ŞİMDİ BUGÜNDE AYNI ŞEKİLDE BU GÜÇLER MENFAATLERİ NEDENİYLE BU ÜLKELERDE ÖLEN MİLYONLARCA İNSANIN ÖLÜMÜNE SEYİRCİ KALMIŞLARDIR HALADA KALMAKTADIRLAR.BUNU BÜTÜN DÜNYA GÖRMELİDİR VE BU İSAN KIYIMLARINA SON VERECEK ÇARELERİ MUTLAKA BULMALIDIR.DÜNYA ABDYE RUSYAYA ESİR OLMAMALIDIR.DÜNYA ARTIK UYANMALIDIR.ONURUNU KURTARMALIDIR.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi yazınız