DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Suriye’deki ateşkes uzuyor

Suriye’deki ateşkes uzuyor

John Kerry ve Sergey Lavrov’un biraraya gelerek aldıkları karar sonucundan çıkan ateşkes için bugün yeni bir gelişme yaşandı.\r\n\r\n

John Kerry ve Sergey Lavrov’un biraraya gelerek aldıkları kararın sonucundan çıkan ateşkes için bugün yeni bir gelişme yaşandı.

Suriye’de ateşkes yürürlüğe girdi

İsviçre’de bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye meselesini ele aldı. Ve ABD ile Rusya arasında beklenen oldu…Suriye krizini ele alan ikili düzenledikleri toplantının ardından ortak basın açıklamasında bulundu. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, toplantının Suriye’deki şiddetin sona ermesi için bir araya geldiklerini vurguladı.

ATEŞKES İÇİN ANLAŞILDI

John Kerry and Sergei Lavrov in MoscowABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye krizi için bir anlaşmaya vardıklarını ifade ettiler. John Kerry, “Suriye’de ülke genelinde ateşkes, 12 Eylül’de Kurban Bayramı ile başlayacak. Planın uygulanmasının, Suriye için dönüm noktası olacağını inanıyoruz.” dedi. Çatışmaların durması yönünde çağrıda bulunan John Kerry, “Anlaşmanın 7 gün başarıyla uygulanmasından sonra terör örgütleri IŞİD ve El Nusraile mücadele konusunda ABD ile Rusya’nın ortak askeri koordinasyon sağlamak için çalışacağız” ifadesinde bulundu.Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Suriye’deki  terörist unsurlar ile ılımlı muhalefeti yerlerinin birbirinden ayrılması gerektiğini söyledi. Sergey Lavrov,  “Rusya hava kuvvetleri ve ABD hava kuvvetlerinin Suriye’deki teröristlere karşı birlikte hava saldırısı düzenlemesi konusunda anlaştık. Saldırıların yapılacağı yerlerin koordinatları konusunda da anlaşmaya vardık.” şeklinde konuştu.

VE SON GELİŞME! ATEŞKES KARARI UZATILDI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner Suriye ile ilgili soruları yanıtladı. Bayramın 1. günü yürürlüğe giren ateşkes için önemli açıklamalarda bulundu. İki liderin yaptığı telefon görüşmesinin ardından 12 Eylül Pazartesi günü başlayan 7 günlük ateşkesin iki gün uzatılacağına karar verdiklerini belirtti.