DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Vedat Türkali Kimdir? Neden tutuklandı? Neden öldü?

Vedat Türkali Kimdir? Neden tutuklandı? Neden öldü?

Vedat Türkali kimdir? Neden öldü? Neden tutuklandı? Vedat Türkali ne zaman öldü? Vedat Türkali gerçek ismi, nereli, kaç yaşında öldü?

13 Mayıs 1919’da Samsun’da dünyaya gözlerini açan Vedat Türkali ismiyle tanınan ünlü senaristin gerçek adı Abdülkadir Pirhasan’dır.İlkokul ve Lise’yi Samsun’da okuyan Türkali 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu.Ünivesite’den mezun olduğu yıl eşi Merih Pirhasan ile evlendi. Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi’nde bir süre edebiyat öğretmenliği yapan Türkali, 1951 yılında karıştığı siyasi eylemler sonucu tutuklanmış.Hakkında 9 yıl tutukluluk kararı çıkarılan Türkali 7 yıl hapis cezası sonrası koşullu olarak serbest bırakılmıştır.Hapisten çıktıktan sonta Rıfat Ilgaz ile Gar yayınları’nı kurdu. Senaristliğe 1960 yılında ‘Dolandırıcıların Şahı’ filminin senaryosu ile adımını attı. Yıllarca senaristliğe devam eden Türkali, 1965 yılında yönetmen koltuğuna oturdu.Ödülleri;

  • 1965 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Senaryo Ödülü, Karanlıkta Uyananlar
  • 1970, TRT Oyun Ödülü (Dallar Yeşil Olmalı)
  • 1974, Milliyet Yayınları Roman Yarışması Birincilik Ödülü
  • 1976, Orhan Kemal Roman Armağanı
  • 2016, Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü

Vedat Türkali, 29 ağustos Pazartesi günü sabah saat 06:00 sularında tedavi gördüğü Yalova Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.