DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Barack Obama’dan Türkiye açıklaması

Barack Obama’dan Türkiye açıklaması

Barack Obama Erdoğan’la yapacağı görüşme öncesinde Türkiye’de gerçekleşen darbe girişimine ilişkin bir yorumda bulundu. Obama “Türkiye’de politik ve sivil bir deprem yaşandı” dedi.\r\n\r\n

Barack Obama Erdoğan’la yapacağı görüşme öncesinde Türkiye’de gerçekleşen darbe girişimine ilişkin bir yorumda bulundu. Obama “Türkiye’de politik ve sivil bir deprem yaşandı” dedi.ABD Başkanı Obama 4 Eylül’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya gelecek. Önemli görüşmenin öncesinde Barack Obama 15 temmuz darbe girişimine ilişkin bir açıklama yaptı. ABD Başkanı Barack Obama, “Türkiye’de politik ve sivil bir deprem yaşandı”  dedi. DAEŞ ile mücadele konusunda ise Türkiye’nin çok önemli bir müttefik olduğunu ifade etti.15 temmuz darbe girişiminin ardından ilk kez bir araya gelecek olan ikili önemli konulara değinecek. ABD Başkanı Barack Obama başarısız sonuçlanan darbe girişiminin güvenlik ilişkileri açısından hiç bir olumsuz etkisini olmadığını ifade etti.

Görüşmenin ana konusu Fethullah Gülen’in iadesi olacak

Darbe girişiminin ardından ABD’den iadesi istenen FETÖ örgütü lideri Fethullah Gülen’in iadesi görüşmenin ana gündem maddesini oluşturacak. 4 Eylül’de bir araya gelecek olan iki devlet lideri Barack Obama ve Recep Tayyip Erdoğan’ın toplantı sonrası alacakları karar Türkiye-ABD ilişkilerinde büyük rol oynayacak.

“Fethullah Gülen’i iade edecek misiniz?”

Demokrat Parti üyesi Murat Güzel geçtiğimiz günlerde Atlanta’da gerçekleşen Başkan adayı Hillary Clinton’ın seçim kampanyasına destek amacıyla düzenlenen toplantıya katılmıştı.Murat Güzel, toplantının onur konuğu ABD Başkanı Barack Obama’ya Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) örgütünün başı Fethullah Gülen’in iadesini sordu. Güzel, Obama’nın cevabını AA muhabirine böyle anlattı.

Fethullah Gülen iade edilecek mi?

“Fethullah Gülen’i iade edecek misiniz?”

Toplantıda söz alarak Obama’ya bir soru yönelttiğini anlatan Güzel, konuşmasında darbe girişiminden sonra Türkiye’de birlik-beraberlik duygusunun arttığına dikkati çektiğini, özellikle Türk halkının, ABD’li siyasilerin darbeye bakışından ve Fethullah Gülen’in iadesinin bu kadar uzamasından rahatsız olduğunu ifade ettiğini aktardı.Güzel, Gülen’in iadesinin sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın değil tüm Türk halkının meselesi olduğunu, iki ülke ilişkilerinin olumsuz yönde etkilenmesinden endişesi duyduğunu vurgulayarak, Obama’ya bu konudaki fikrini sorduğunu dile getirdi.Güzel, Obama’nın “Bu Türkiye’de ilk darbe denemesi değil ve bu konuda hassas olan Türk halkı darbecilere iyi bir ders verdi, muhalefet dahil tüm kesimler darbeye karşı durdu.Türkiye’nin önemli bir müttefiki olan ABD, darbeye karşı olarak Türkiye’nin yanında yer aldı. Gülen’in iade işlemi için delillere göre hukuk yolu esas alınacak. Bu işi ciddiye alıyoruz ancak bunun ispatlanması lazım.” yanıtını verdiğini kaydetti.Türk iş adamı Ömer Er de ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan ile ortak katıldığı bir toplantıda, Ryan’a darbe girişimi hakkında bilgi vererek, Türk halkının hassasiyetlerini paylaştı.Er AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ryan’la görüşmesinde, seçilmiş siyasilerden yana olunması ve meclis binası bombalanmış bir ülkenin ziyaret edilmesi ve hiç değilse Türk Büyükelçiliği’ne taziye ziyareti gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade ettiğini aktardı.Görüşmede, Ryan’ın Er’in gündeme getirdiği tüm konulara çok olumlu yaklaştığı, Türkiyeile ilişkilerin daha da iyileştirilmesi arzusunu dile getirdiği kaydedildi.İş adamı Güzel, ABD’deki siyasilerin darbe girişimine karşı bakış açılarının, Türkiye’yi ve Türk halkını çok iyi tanımadıklarını ortaya koyduğunu anlattı.