DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’dan ilk açıklama! Yaşadıklarını anlattı..

Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’dan ilk açıklama! Yaşadıklarını anlattı..

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Türkiye’ye döner dönmez Hollanda’da yaşadıklarını anlattı. İşte flaş açıklamalar… Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, dün gece Hollanda tarafından konsolosluğa girmesine izin verilmedi. Bu durum iki ülke arasındaki ipleri iyice gerdi. Bakan Almanya’nın Köln-Bonn Havaalanı’ndan hareket eden uçakla İstanbul’da geldi. Türkiye’ye gelen bakanının ilk

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Türkiye’ye döner dönmez Hollanda’da yaşadıklarını anlattı. İşte flaş açıklamalar…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, dün gece Hollanda tarafından konsolosluğa girmesine izin verilmedi. Bu durum iki ülke arasındaki ipleri iyice gerdi. Bakan Almanya’nın Köln-Bonn Havaalanı’ndan hareket eden uçakla İstanbul’da geldi. Türkiye’ye gelen bakanının ilk açıklaması “Almanya sınırındaki polis merkezine götürüldük ve 1,5 saat kaba  ve sert bir muameleye maruz kaldık” oldu.

Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının iniş izninin iptal edilmesinin ardından Rotterdam’a geçen bakan Kaya’nın konvoyuna polis müdahele etti. Ve bakanın Rotterdam Konsolosluğu’na girilmesine izin verilmedi. Bunun yanı sıra bir de aracından zorla indirilen ekibi gözaltına alındı. Yaşanan bu skandalın sonrasında Türkiye’ye dönen Kaya’yı AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve diğer yetkililer karşıladı.

Berat Albayrak’tan da açıklama geldi

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya dönüşünün ardından  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile basın toplantısı düzenledi. Toplantıya ‘Utanç gecesi yaşandı’ sözleri ile başlandı. Berat Albayrak, “Hollanda için, Avrupa demokrasisi için bir utanç gecesi yaşandı. Demokrasinin beşiği denilen kıta uluslararası hukuku ayaklar altında çiğnedi. Faşizan bir Nazi mantığıyla değerlendirmek yeterli bilmiyorum ama bunu kamuoyu takdirine bırakmak gerekir. Hollanda büyük bir yanlışlık içine girmiştir. Çarşamba günü gerçekleşecek seçimlerin malzemesi olarak yorumlamak gerçekçi değildir. Avrupalı meslektaşlarımız, bu olaydan dolayı kendi hükümetlerini eleştirdiler. Daha sıkıntı verici olan bunu kamuoyu önünde açıklamaktan endişe ve korku duymalarıdır. Avrupa’nın geleceğinin tehdit altında olduğu şeklide yorumlayabiliriz.

16 Nisan’da referandum yapacak bir ülkenin yaklaşık 5 milyon vatandaşını yerinde bilgilendirme bakımında, onların en temel haklarını ifade edebilmek için, ziyaretleri iptal etmek, diplomatik kişilere antidemokratik müdahalelerde bulunmak çok ağır bir süreçtir, bunları kabul etmek mümkün değildir. Vatandaşlarımıza da bu hukuksuz uygulama karşısında resmi çok daha net gördüklerini düşünüyorum. Türkiye büyük ve güçlü bir  devlettir. Uluslararası hukuk ve demokratik hakları içerisinde her türlü gereğini  yerine getirecektir, yapacaktır. Bundan hiçbir şekilde hem Türkiye hem yurt  dışındaki vatandaşlarımızın şüphesi olmasın.” dedi. Berat Albayrak’ın açıklamasından sonra bakan Kaya’da “Almanya sınırındaki polis merkezine götürüldük ve 1,5 saat kaba  ve sert bir muameleye maruz kaldık” sözleri ile konuşmasına başladı.

Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’dan ilk açıklama! 

“Diplomatik pasaportu olan bir kişi olarak Avrupa’ya gittim. Vatandaşlarımızla kendi topraklarımız sayılan konsolosluk binasına gitmek için gitti ve bunun için izin almak gerekmiyor. Ben burada seçmenlerimizle buluşmak ve referandumda neler getirileceğini anlatmak için gittim. Avrupa’nın Hollanda’nın içişlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok. 

EKİBİM GÖZALTINA ALINDI 

Konsolosluk binasına 30 metre kala polisler bizi durdurdu. Gitmemize izin verilmedi. Konsolosmuzun da yanımıza gelmesine izin verilmedi. Etten bir duvar örerek konsolosluğa gitmemize izin verilmedi. Çok gayriinsani, gayriahlaki  bir muameleyle karşı karşıya kaldık. Demokrasiden, özgürlüklerden, ifade  özgürlüğünden bahseden Hollanda’da gerçekten çok acı bir gece yaşadık. Bizim  maslahatgüzarımız, büyükelçi düzeyinde sayılan maslahatgüzarımız, gözaltına  alındı. Benim koruma arkadaşlarım, danışmanım, 5 kişilik ekibim gözaltına alındı.  Biz de araçtan çıkarılarak Hollandalı polisler eşliğinde Almanya sınırındaki  polis merkezine götürüldük ve orada 1,5 saat polis merkezinde bekletildik. Çok  kaba ve sert bir muameleye maruz kaldık.
 

ATLA VE KÖPEKLERLE SALDIRDILAR

Bu antidemokratik bir uygulamadır. Bizimle buluşmak için gelen vatandaşlarımıza gayri insanı muamelede bulunuldu. Atlarla, köpeklerle saldırıldı. Basın mensuplarına da aynı şekilde saldırıldı. Hollanda’da aniden OHAL ilan edildi.15 Temmuz’daki darbe teşebbüsünden sonra OHAL ilan ettik. Batı bunu sorguladı. Bizim bu OHAL’imizi sorgulayan Batı, bu olay üzerine OHAL ilan ettik. Hem vatandaşlarımıza, hem basın mensuplarımıza şiddetle muamele ettiler. Çok sert ve kaba muamele gördük. Kınıyoruz. Hem diplomatik, hem insani hiçbir teamüle uymayan bu davranışın kınanmasını istiyoruz. Dün gece tüm özgürlükler kısıtlandı.”