DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Çavuşoğlu iptale meydan okudu: “Beni kimse durdurmaz”

Çavuşoğlu iptale meydan okudu: “Beni kimse durdurmaz”

Türkiye’nin dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hamburg’da katılacağı bir program iptal edilince Almanya’ya meydan okudu. Çavuşoğlu, referandum konuşması gerçekleştireceği düğün salonunun yangın bildirme cihazı bulunmadığı gerekçesiyle iptal edilmesi karşısında sert tepki gösterdi ve “Ben giderim. Kimse beni durduramaz” dedi. Almanya’da tam anlamıyla baskıcı bir sistemin hakim olduğunu ileri süren bakan, bir kez daha nazizm benzetmesinde bulundu

Türkiye’nin dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hamburg’da katılacağı bir program iptal edilince Almanya’ya meydan okudu. Çavuşoğlu, referandum konuşması gerçekleştireceği düğün salonunun yangın bildirme cihazı bulunmadığı gerekçesiyle iptal edilmesi karşısında sert tepki gösterdi ve “Ben giderim. Kimse beni durduramaz” dedi.

Almanya’da tam anlamıyla baskıcı bir sistemin hakim olduğunu ileri süren bakan, bir kez daha nazizm benzetmesinde bulundu ve uygulamaların bu dönemdeki uygulamalara benzediğini söyledi. Çavuşoğlu, Almanya’nın tarihte eşi görülmemiş bir baskıya başvurarak AK Parti’ye hayır denmesi için uğraştığını savundu. Dışişleri bakanına göre Türkiye özel mülk sahiplerine, düğün salonlarına yönelik bu antidemokratik ve hukuk dışı uygulamaların altında kalmayacak.

ÇAVUŞOĞLU İÇİN BAŞKA BİR SALON ARANIYOR

Çavuşoğlu’nun Plaza Event Center adlı düğün salonunun referandum konuşmasına kapatılmasından sonra bu akşamki konuşmasını nerede yapacağı henüz bilinmiyor. Ancak Çavuşoğlu’nun ‘Kimse beni durdurmaz’ çıkışının arkasında Hamburg Belediye Başkanı Olaf Scholz’un (SPD) sözleri de rol oynamış olabilir. Scholz, düğün salonunun yangın alarmı olmadığından dolayı kapalı tutulacağı bildirilmeden önce Çavuşoğlu’nun yoğun protesto ve yasak taleplerine rağmen gerçekleştirebileceğini söylemişti. Bu da Çavuşoğlu’nun başka bir yerde referandum konuşması yapabileceğine delalet ediyor. Programın organizatörlüğünü yapanlar da Hamburger Morgenpost’a yaptıkları açıklamada başka bir salon arayacaklarını söylemişlerdi.

ERDOĞAN DA ‘İSTESEN YARIN GİDERİM’ DİYEREK MEYDAN OKUMUŞTU

Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Almanya’da bakanların referandum konuşmasına izin verilmemesini Nazi uygulamalarına benzetmiş ve  Almanya’ya konuşmak için kendisinin de gelebileceğini söylemişti. Erdoğan’ın şu sözleri Almanya’da büyük yankı bulmuştu: “Ben Nazizmin Almanya’da bittiğini zannediyordum. Meğerse hala devam ediyormuş. Bunlar kendi iradeleriyle hareket etmiyorlar. Kardeşlerim, şimdi zannediyorlar ki Tayyip Erdoğan Almanya’ya gelecekti. Ya ben istersem yarın gelirim. Gelirim ve kapıdan da sokmadığınız zaman veya konuşturtmadığınız zaman da ben dünyayı ayağa kaldırırım.”

AVUSTURYA VE HOLLANDA’YA AYNI TEPKİYİ VEREMİYORLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer AK Parti’li siyasiler Almanya’da referandum konuşması için mücadele edebiliyor, federal hükümetin bir karşı çıkması söz konusu olmadığı için yeri geldiğinde bunu başarabiliyorlar da. Ancak aynı durum Avusturya ve Hollanda’da mümkün değil. Bu iki ülke referandum konuşmalarını en üst perdeden yasaklamış durumda.