DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Beyaz Saray’dan “Uçuşa Yasak Bölge” Açıklaması

Beyaz Saray’dan “Uçuşa Yasak Bölge” Açıklaması

Beyaz Saray’dan Suriye’de istenen “Uçuşa Yasak Bölge” için bir açıklama geldi. Konu ile ilgili Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes söz aldı.\r\n\r\n

Beyaz Saray’dan Suriye’de istenen “Uçuşa Yasak Bölge” için bir açıklama geldi. Konu ile ilgili Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes söz aldı.Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, bu isteğin bölgedeki sorunları gidermeyeceğini ifade etti. Ben Rhodes, Barack Obama ile birlikte gazetecilerin yönelttikleri soruları yanıtladı.Çin’de düzenlenen G20 zirvesi için biraraya gelen Recep Tayyip Erdoğan ve Barack Obama’nın yaptığı görüşme de “Uçuşa Yasak Bölge” konusu konuşuldu. Bu toplantının ardından Türkiye’nin Suriye’de “Uçuşa Yasak Bölge” çağrısına karşı ABD’nin duruşunun değişip değişilmediği soruldu. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, bu soruyu yanıtlamadan önce Türkiye’nin Suriye sınırında gerçekleştirdiği ‘Fırat Kalkanı’ operasyonundan memnun kaldıklarını ifade ederken sözlerine şu şekilde devam etti.

İşte o açıklama;

beyaz-saray-dan-ucusa-yasak-bolge-aciklamasi“Sahada Suriye Demokratik Güçlerine destek için yaptığımız kendi operasyonlarımız Münbiç’in temizlenmesine yardım etti. Münbiç, IŞİD savaşçılarının Türkiye’ye doğru önemli bir geçiş noktasıydı. Türkiye’nin Cerablus’taki operasyonları ve sınırdaki temizlik operasyonları da oradaki sınır bölgesinin kesilmesine olan önemli önceliğimizde ciddi ilerleme sağladı. O bölge, yabancı savaşçıların Suriye’ye girip çıktığı bir yerdi ve Türk güçleri, muhalif güçler, bizim lojistik desteğimiz ve hava desteğimiz sayesinde sınırın o bölgesini kapatabilirsek IŞİD’e karşı büyük bir kazanım elde etmiş olacaktık.”

“TEMEL SORUNLARI ÇÖZMEZ!”

“Uçuşa Yasak Bölge” konusunda ise Ben Rhodes, “Uçuşa yasak bölgenin sahadaki temel sorunları çözeceğini düşünmüyoruz çünkü sahada hala bir savaş devam ediyor. Uçuşa yasak bir bölge sadece belli bir alanı kapsamış olacak. Oysa sorunlar ve şiddet ülkenin genelinde.” dedi.

Gülen iadesi için flaş açıklama

“Başkan’ın, Gülen’i iade etmeyi seçmesini sağlayacak bir sistemimiz yok. Türkiye’nin endişelerini ciddiye aldığımızı göstermemiz bence önemli. Bu yüzden Adalet Bakanlığı,Türkiye’nin sunduğu kanıtları incelemek ve Türk muhataplarıyla konuyu ele almak için çok fazla kaynak tahsis etti. Bence Türk hükümeti konuyu ciddiye aldığımızı görüyor. Endişelerini görmezden gelmiyoruz, sadece ‘Yasal bir eşiği tutturmanız gerekiyor’ diyoruz. Bununla ilgili görüşmelerimiz devam edecek.”