DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Çifte emeklilik fırsatında yeni gelişme

Çifte emeklilik fırsatında yeni gelişme

Çalışan kişilere çifte emeklilik fırsatını sağlayan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) büyümeye devam ediyor. Yeni uygulamaya göre, 45 yaş altı ücretli çalışan kişileri kapsayan konuda ikinci aşamaya geliniyor. Çifte emeklilik fırsatında yeni gelişme 1 Nisan’da sisteme girmesi beklenen aşamada yeni uygulamaya göre, 45 yaş altı ücretli çalışan kişileri kapsayan konuda ikinci aşamaya geliniyor. Özel sektör işyerlerindeki

Çalışan kişilere çifte emeklilik fırsatını sağlayan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) büyümeye devam ediyor. Yeni uygulamaya göre, 45 yaş altı ücretli çalışan kişileri kapsayan konuda ikinci aşamaya geliniyor.

Çifte emeklilik fırsatında yeni gelişme

1 Nisan’da sisteme girmesi beklenen aşamada yeni uygulamaya göre, 45 yaş altı ücretli çalışan kişileri kapsayan konuda ikinci aşamaya geliniyor. Özel sektör işyerlerindeki 250-999 sayısına uygun olan kurumlarda personel ile kamu idareleri ve sosyal güvenlik kurumlarında görev yapanlar 1 Nisan’dan itibaren sisteme dahil olabilecek. Katkı payı adı altında kesilecek olan prime esas kazancın yüzde 3’ü kadar kesinti olacak.

BES’e otomatik olarak katilanların verilerinin alınmasıyla 3 Mart itibarıyla 794 bin 93 oldu, tutar ise 89 milyon 718 bin 325 olarak görülüyor. Ortalamaya alınacak olursa kişi başına düşen tutar 113 lira olmakta.

Maaşlardan 600 lira kesilecek

Sisteme dahil edilen tüm çalışanlardan, 6 ay boyunca zorunlu olarak 100 lira kesinti yapılacak. Yeni sistem için yaş sınırı da getirildi. Sistem, 45 yaş altındakileri kapsayacak.

Geçen hafta içinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) otomatik katılımı sağlayacak çalışmayı tamamladıklarını söyledi.Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre, taslakta BES’e dahil olmayan tüm çalışanların 6 ay boyunca katılması ve aylık 100 liralık kesintiler yapılmasının planlandığı ancak 45 yaş sınırının getirildiği öğrenildi.

Buna göre BES’e dahil olabilecek şekilde çalışan 18 milyon kişinin 4 milyonu zaten sistemde olduğu için geri kalan 14 milyon değil 45 yaş üstünde olan 12 milyon otomatik olarak sisteme dahil edilecek. 6 ay boyunca 12 milyon kişiden kesilen 100’er lira sonunda 7.2 milyar lira birikecek. Eğer 6 ay sonunda kimse sistemden çıkmazsa 1 yılda 14.4 milyar lira birikim sağlanacak.Otomatik katılan kişilerin yarısı çıkarsa ilk yıl 10.8 milyar lira toplanacak. Sonraki yılllarda fazladan 7.2 milyar lira sisteme girecek.

Devlet ise tıpkı mevcut BES sisteminde olduğu gibi her 100 liraya 25 lira katkı payı verecek. Önceleri düşünülen işveren katkısı ise taslağa girmedi. Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Ramazan Ülger de hafta içinde işveren katkısız otomatik BES’in istenilen katkıyı veremeyeceğini söylemişti.Diğer yandan asgari ücretliden bile zorunlu olarak para kesilecek olması bu fonların yönetimini de tekrar gündeme getirdi.

Çalıştaylarda otomatik katılımda oluşacak 4-5 büyük fonu yönetenlerin performanlarına bakılması önerildi. Fonu zarar ettiren şirketin veya kişinin bir daha fon yönetmemesi de kaydedildi. Ancak bu konunun taslağa girip girmediği henüz netleşmedi. Otomatik BES’te tartışılan diğer konu ise fon seçimlerinin de risk algısına göre yapılması ve sistemden çıkışların da buna göre düzenlenmesi.

Örneğin hisse fonunu seçenlerin 1-2 yılda sistemden çıkışıına izin verilmemesi bunun yanında likit fonları seçenlere olanak sağlanması. 6 ay sonunda fondan çıkış izni verildikten sonra her an değil örneğin 1 yıl 2 yıllık aralıklarla sistemin çıkış kapılarının açılması, bu kapılar açılırken de sürenin seçilen fona göre değişmesi öngörülüyor. Böylece likit fonu seçenler için bir sonraki çıkış 6 ay sonra olurken, hisse fonundaki kişi için 5 yıl sonra olabilecek.