DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Milletvekili Cox’u öldürmekle suçlanan Mair’den Şok Açıklama

Milletvekili Cox’u öldürmekle suçlanan Mair’den Şok Açıklama

İngiliz milletvekili Jo Cox’u öldürmek ile suçlanan Mair’e adı sorulduğunda herkesi şaşkına çeviren bir cevap verdi. İşte Mair’in o cevabı…

İngiliz milletvekili Jo Cox’un katil zanlısı Thomas Mair, hakim karşısına çıktı.

Batı Yorkshire polisinden yapılan açıklamada, 52 yaşındaki Thomas Mair’in 41 yaşındaki Cox’u öldürmekten suçlandığı açıklandı. Suçlamalar arasında adam öldürmek, ağır yaralamak ve silah taşımak bulunuyor.

Londra’da mahkemeye çıkarılan Mair, adı sorulduğunda “Adım hainlere ölüm, Britanya’ya özgürlük” diye yanıtladı.

ÇOK FAZLA ACI ÇEKİYORUM

İşçi Partisi milletvekili Cox önceki gün, seçim bölgesi Birstall’da bıçaklanarak ve vurularak öldürülmüştü.

İngiliz gazeteleri bugünkü manşetlerine Cox için yapılan anma törenlerinden fotoğrafları taşırken, İngiliz milletvekilinin son sözlerinin “Çok fazla acı çekiyorum.” olduğunu bildirdiler.

Öte yandan, Cox’un katil zanlısı Mair’in aşırı sağcı “Önce Britanya” grubuyla bağlantısına ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı. AB, göçmen, sığınmacı ve İslam karşıtı görüşleri ve eylemleriyle bilinen “Önce Britanya (Britian First)” grubunun sosyal medyada Mair’in de fotoğraflarında görüldüğü bir protestoyla ilgili tweeti sildiği kaydedildi.

Thomas Mair’in saldırı anında “Önce Britanya” diye bağırdığı basına yansımıştı. Ayrıca zanlının, Amerika merkezli ırkçı örgüt Ulusal İttifak (National Alliance) ile 1999’dan bu yana bağlantılı olduğu öne sürülmüştü.