DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Erdoğan ABD’yi kınadı

Erdoğan ABD’yi kınadı

Erdoğan, PYD’ye destek veren ABD’ye tepki gösterdi.Erdoğan; ”Bize verilen söz bu değildi. Amerika’nın PYD’ye, YPG’ye verdiği desteği kınıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anıt Park’ta Diyarbakır Havalimanı yeni terminal binası açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu.Erdoğan PKK’nın Suriye uzantısı PYD’ye her fırsatta destek veren ABD’ye serte eleştirilerde bulundu.”Amerika’nın PYD’ye, YPG’ye verdiği desteği kınıyorum” diyen Erdoğan şu açıklamalarda bulundu.

“ABD’NİN PYD’YE VERDİĞİ DESTEĞİ KINIYORUM”

“Amerika’nın PYD’ye, YPG’ye verdiği desteği, Diyarbakır’dan sesleniyorum, kınıyorum. Bize verilen söz bu değil. Ben siyasetin dürüst yapılacağına inanan birisiyim. Dolayısıyla bize dost olanlar, bizimle NATO’da beraber olanlar kalkıp da kendi askerini YPG’nin işaretleriyle Suriye’ye göndermemeli, gönderemez.”

“BUNLAR ATEİST, BUNLAR ZERDÜŞT, BUNLARDAN BİR ŞEY OLMAZ”

Ah benim Diyarbakırlı kardeşim, bunlar camilerimizi yakmadılar mı? Bunlar ateist bunlar zerdüşt, bunlardan bir şey olmaz. Bunlar bizim değerlerimizle hareket etmedi, etmiyor. Er veya geç ben inanıyorum ki benim Diyarbakırlı kardeşim de, Şırnaklı kardeşim de bunun ne olduğunu anlayacak. Hakkarili, Vanlı, Muşlu, Iğdırlı kardeşim de anlayacak. Er veya geç bunlara gereken dersi sandıkta verecektir. Biz sandıkla hareket ediyoruz. Biz gücümüzü halktan alıyoruz, onlar Kandil’den alıyor.

“DOKUNULMAZLIK GÜNDEME GELDİ, YURTDIŞINA KAÇTILAR”

Bölücü terör örgütü 15 Mayıs’ta Dürümlü’de 15 tonluk bombayı patlatarak Tanışıklı köyünden 16 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu değil mi? PKK’nın desteklemiş olduğu parti şuanda parlamentoda değil mi? Benim milletim verdiğimiz vergiler ile onlar maaş almamalı diyor. Dokunulmazlık gündeme geldi, şimdi yurtdışına kaçmaya başladılar.

“BÖLGE HALKI AÇIK TAVIR ALIRSA…”

Bölge halkının açık tavır alması halinde örgütün eylem gücünü yitireceğine inanıyorum. Bölge halkı örgüt adına çalışan yapıları görmüştür. Evleri yatak odasından mutfağa kadar bombalarla tuzaklayan bir örgüt ile benim inançlı kardeşlerimin birlikteliği olamaz. Sokakları, dükkanları tahrip eden böyle bir örgütü bırakın Kürt kardeşlerimizle insanlıkla yan yana düşünmek mümkün değildir. Örgütün infaz ettiği kendi militanlarının ve sivil vatandaşların sayısı devletin operasyonlarında hayatını kaybedenlerden çok daha fazladır.

“ELİNDE SİLAHLA ORTAYA ÇIKAN HERKES…”

Nerede olursa olsun elinde silahla ortaya çıkan herkes karşısında güvenlik güçlerimizi bulur. Kalkınma seferberliği ile Doğu’ya 13 yılda 280 katrilyonluk yatırım yaptık. Sosyal yardımlar ile bölgede yaşayan hiçbir vatandaşımızın aç ve açıkta kalmamasını sağladık. Onların eşbakanlarından biri ise Diyarbakır’da halkı sokağa döktü. Yasin Börü kardeşimiz burada öldürüldü.