DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Polonya o yasak için geri adım attı

Polonya o yasak için geri adım attı

Polonya’da tüm kesimin tepkisini toplayan kürtajın tamamen yasaklanması için Meclise sunulan yasa tasarısı 352 oy ile reddedildi.\r\n\r\n

Polonya’da tüm kesimin tepkisini toplayan kürtajın tamamen yasaklanması için Meclise sunulan yasa tasarısı 352 oy ile reddedildi.Evlilik dışı ilişkiler ve istemeyen durumlarda kullanılan kürtajın yasaklanması için Parlamentoya sunulan yasa tasarısı reddedildi. Yasa tasarısı 58 evet oyuna karşı 352 hayır oyu ile reddedildi. Tasarının reddinin ardından açıklama yapan Polonya Başbakanı Beata Szydlo, vatandaşlarının insan haklarını korumak için yeni adımlar atacağını ifade etti.

Polonya Başbakanı Beata Szydlo’dan engelli çocuklara yardım sözü

Polonya Başbakanı Beata Szydlo, engelli çocukları bulunan ailelere daha fazla yardım ve para sözü verdi. Onlar için “hayatın korunmasını teşvik edecek” şeklinde bir kampanya başlatacağını belirtti. Kürtajın yasaklanmasına ilişkin sunulan yasa tasarısı için düzenlenen protesto gösterilerinden sonra yapılan ankette, Kanun ve Adalet Partisi’nin oy oranlarının düştüğü belirlendi. Fakat bu yasa tasarısı evlilik dışı ilişki, tecavüz ve annenin hayatını tehlikeye atacak durumlarda serbest olacaktı. Bu yasa tasarısı Polonya’da çok ses getirmiş, işçiler ve öğrenciler ‘kara pazartesi’ olarak adlandırdıkları gün greve başlamışlardı.

İşte alınan o kürtaj yasağı

Polonya’da kabul edilen yasa tasarısı ile kürtaj tamamen yasaklandı. İşte PAP haber ajansının yayınladığı yasa tasarısı ile ilgili o haber..Polonya’nın resmi haber ajansları arasında yer alan PAP haber ajansından bomba haber geldi. Polonya’daki bu yasa tasarısı kürtajın tamamen yasaklanmasını öngörüyordu. Parlamentoda oylanan kürtaj oylamasına 173’e karşı 230 milletvekili evet oyu verdi. 230 milletvekilinin desteğinin yanı sıra diğer 15 milletvekili ise evet oyu kullanmada çekimser kaldı.

Polonya’nın en doğru kararı

polonya-da-kurtajParlamentonun onay verdiği bu yasa tasarısını çok sayıda insan destekledi. Kabul edilen yasa tasarısına göre,  kürtaj sadece tecavüz ve hastalık gibi durumlarda izin verilecek. Özel durum ve diğer nedenlerden dolayı kürtaj yaptırmak isteyenlere kesinlikle izin verilmeyecek.Hukuk ve Adalet Partisi milletvekili Anna Milczanowska, kabul edilen bu yasa tasarısına destek verdiğini belirtti. Ve sözlerine “Ben Down sendromlu bir çocuğun annesiyim. Sizi temin ederim bu herkesin sandığı gibi acı bir şey değil. Çocuğumu çok seviyorum.” ifadelerini kullanarak devam etti.Ülkedeki çoğunluk kısım bu yasaya destek verirken diğer kişilerin ise başkent Varşova’da  protesto düzenleyecekleri düşünülüyor.