DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Banyo perdesi nasıl temizlenir?

Banyo perdesi nasıl temizlenir?

Banyolarımızda duş alırken ıslanmayı önlemek amacıyla kullanılan banyo perdelerini bir zaman sonra temiz tutmak çok zor oluyor.

Banyolarımızda duş alırken ıslanmayı önlemek amacıyla kullanılan banyo perdelerini bir zaman sonra temiz tutmak çok zor oluyor. Genellikle duşakabin bulunmayan evlerde kullanılan banyo perdesi, su ile sık sık temas etmesinden dolayı kir lekeleri ve küf oluşumunun önüne geçilemeyebilir. Peki banyo perdelerinizi nasıl temiz tutabilirsiniz?

Duş Perdeleri nasıl temizlenir?

Genel temizlik nasıl yapılmalıdır?Duş perdelerinizin genel temizliğini eğer çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun ise makinede yıkamalı değil ise elde yıkamalısınız. Ancak plastik duş perdelerini elde yıkamanız daha yararlı olacaktır. Eğer çamaşır makinesinde yıkayacaksanız 30 derecede yıkamalısınız.Küflenmiş banyo perdesi nasıl temizlenir?Duş sonrasında ıslak kalan perdelerde küflenme meydana gelebilmektedir. Özellikle hava almayan banyolar, küflenme açısından oldukça elverişlidir. Ancak bu durum sadece banyo perdelerine değil sağlığınıza da zara vermektedir. Küflenen perdeleri temizlemek için gerekli olan en önemli malzeme çamaşır suyudur. Aparatından çıkardığınız perdeleri ılık su dolu kovaya çamaşır suyu da eklenerek koyulur. Daha sonra perde çıkartılarak çamaşır makinesine atılır.Renkli banyo perdeleri nasıl temizlenir?Çamaşır suyu ile yapılan temizlik ne kadar etkili olsa bile, renkli kumaşlara zarar verebilmektedir. Bundan dolayı çamaşır suyu yerine sirkeli su kullanılabilir. Yumuşak sünger ile birlikte sirkeli suyu perdelerinizin üzerine uygulayabilirsiniz.Eğer banyonuz yeterince hava almıyor ise perdelerinizi açık havada kurutmanız gerekmektedir. Zorlu lekeler için sirkeli suya bir miktar sıvı sabun eklemeniz önerilir.Öneri 1: Perdelerinizde oluşan küf ve kireçler için 1/2 bardak boraks, 1/2 bardak sirke, 2 bardak su ile karışım hazırlayın. Hazırladığınız karışımı perdelerinizin inatçı bölgelerine uygulayın.Öneri 2: Bir miktar sirke ile tuzu karıştırın. Bu karışımı perdelerinizdeki küflü bölgelere uygulayın. 1-2 saat boyunca lekenin üzerinde duran macunu nemli bez ile silin.Öneri 3: 2 çay bardağı bulaşık deterjanı ile yarım litre çamaşır suyunu karıştırınız. Bu karışımı da diğerleri gibi lekeli bölgelere uygulayınız.