DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Kilo almak istemeyenler bu habere dikkat!

Kilo almak istemeyenler bu habere dikkat!

Uykusuzluk problemine engel olabilmek için düzenli ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak gerektiğini belirten uzmanlar, erken yaşlanmanında yetersiz uykudan kaynaklanabildiğini belirttiler.

Yeterli bir şekilde uykusunu alamayan kişilerin gün geçtikçe kilo aldığını savunan Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, yetersiz uykunun insan vücudunda birçok zarara yol açtığını belirtti.Uykusuzluk problemine engel olabilmek için düzenli ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak gerektiğini belirten uzmanlar, erken yaşlanmanında yetersiz uykudan kaynaklanabildiğini belirttiler.Yetersiz uykunun kilo almaya ve hatta obeziteye kadar ciddi problemlere sebep olduğu bilinmekte. Çünkü yetersiz uyku yüzünden beyin yorgun düşe r ve sağlıklı seçimler yapmanıza engeller. Bu nedenle yeterli uyku uyumanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir.uykusuzluk-problemi

Uykusuzluğun nedenleri nelerdir?

  • Hareketsiz yaşam nedeniyle uzun süre uykusuzluk problemleri yaşanabilir. Bu nedenle düzenli spor yapan kişiler daha az uykusuzluk problemleri yaşamaktadırlar.
  • Kaliteli beslenme ile uykusuzluk problemlerine karşı koyabilirsiniz. Daha az şekerli gıdalar tüketerek bu gibi sorunların azalmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Uyumadan en az 2-3 saat önce gıda alımına son vermeniz gerekmektedir.
    • Sosyal medyada geçirilen vakit nedeniyle insanlar uykusuz kalabiliyor. Bu nedenle sosyal medyada günün erken saatlarinde vakit geçirerek uykusuz kalmanıza neden olmasına izin vermeyiniz.

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, “Gerçekten aç olup olmadığınızı sorgulayın. Gerçek açlıkla alakası olmayan duygusal açlığınızı kişisel kontrolünüzle baskılamaya çalışın. Yaşantınıza uymayan katı, kısıtlı bir diyet uygulamayın. Gerçekçi stratejiler belirleyin. Kilo verirken arada sırada kaymaların olabileceğini unutmayın. Sağlıklı beslenmeden çıkıp, kötü bir gün geçirdiyseniz canınızı sıkmayın. Ertesi gün yeniden taze bir başlangıç yapın. Aile ve arkadaşlar genelde kilo kaybı işini çok ciddiye almazlar. Amacınızı açıklayın ve onlardan destek olmalarını isteyin. Sevdiğiniz yiyeceklerden kendinizi uzun süre mahrum bırakmayın. Böyle bir diyet uzun süre devam etmez. Açlığınızı gerektiği yerde sevdiğiniz bir besinle giderirseniz doğal olarak zaman içinde yüksek kalorili besinleri sınırlandırmayı öğreneceksiniz. Çok fazla kilo kaybını çok kısa sürede beklemeyin. Hayal kırıklığı ve başarısızlıkla sonuçlanır. Kilo kaybı uzun, bazen yavaş bir süreçtir. Sonuca çok fazla odaklanmadan sağlıklı beslenme ve egzersizin keyfini çıkarın. Yemek yerken başka işlerle uğraşmayın. Zihin dağınık olduğu zaman doygunluk sağlamak için daha fazla kalori almaya eğilimliyiz. Dışarıda tükettiğiniz öğünlerin sayısını azaltın. Yapılan bir çalışmada haftada 2 veya daha fazla dışarıda yemek tüketenlerin daha seyrek tüketenlerle kıyaslandığında yıl içinde kilo alma eğilimleri birkaç kilo daha fazladır. Menülerdeki pişirme yöntemleri, varsa kalorileri vb. kontrol edin. Şekerli içecekler (sodalar, meyveli içecekler, tatlandırılmış sular) ve alkol kalori alımını arttırırlar. Aynı zamanda kan şekerinde ani artışa neden olup vücuda metabolik olarak hasar verir. Sütlü içecekler ve meyve bazlı olanlardan günde 150 kalori üstüne çıkmayın.” dedi.