DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Londra’daki terör saldırısını IŞİD üstlendi

Londra’daki terör saldırısını IŞİD üstlendi

Londra’da beş kişinin ölümü ve kırk kişinin yaralanması ile sonuçlanan saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi. Örgütün propaganda organı Amak’ın verdiği bilgiye göre terör saldırısını bir ‘IŞİD ‘asker’i gerçekleştirdi. Saldırıda ölenlerden biri 48 yaşında bir polis, 43 yaşında bir kadın, 50’li yaşlarda bir erkek ve saldırgan yer alıyor. 40 kadar yaralının 29’u hastanede yatıyor ve bunlardan

Londra’da beş kişinin ölümü ve kırk kişinin yaralanması ile sonuçlanan saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi. Örgütün propaganda organı Amak’ın verdiği bilgiye göre terör saldırısını bir ‘IŞİD ‘asker’i gerçekleştirdi.

Saldırıda ölenlerden biri 48 yaşında bir polis, 43 yaşında bir kadın, 50’li yaşlarda bir erkek ve saldırgan yer alıyor. 40 kadar yaralının 29’u hastanede yatıyor ve bunlardan yedisinin durumu oldukça ağır.

IŞİD MİLİTANI FARKLI MİLLETLERDEN 40 KİŞİYİ YARALADI

Resmi açıklamalara göre yaralıların 12’si İngiliz, dördü Güney Koreli, üçü Fransız öğrenci, ikisi Yunanlı, biri Polonyalı, biri İtalyalı, biri Amerikalı, biri Çinli, biri İrlandalı, biri ise Alman.

İngiliz makamları öldürülen teröristin ismini henüz paylaşmadı. Ancak İngiltere Başbakanı Theresa May’ın açıklamasına göre IŞİD militanı İngiltere doğumlu ve birkaç yıldır İngiltere’nin iç istihbarat servisi M15 tarafından yakın takibe alınmıştı. Evvela şiddete meyilli bir aşırılıkçı olarak takibe alınan şahıs gizli servis tarafından daha sonra önemsiz bir figür olarak görülmeye başlamış.

Saldırı çarşamba günü saat 16:00’da parlamento binası yakınına bulunan Westminster Köprüsü’nde başlamıştı. IŞİD militanı saldırgan köprünün üzerinde düzinelerce insanı ezdikten sonra otomobilden inmiş ve parlamentoya doğru koşmaya başlamıştı. Bu esnada kendisini engellemeye çalışan polisi bıçaklayan 40 yaşlarındaki saldırgan diğer polislerin müdahalesi sonucu öldürülmüştü.

İSKOÇYA MECLİSİ DE KORUMA ALTINA ALINDI

Olay esnasında İngiliz Meclisi etrafında kısa süre içinde güvenlik çemberi oluşturuldu. Başbakan Theresa May ve bütün milletvekillerinin güvenliği sağlandı. Aynı anda İskoçya Meclisi’nde de güvenlik önlemleri arttırıldı.

POLİSE GÖRE OLAY TERÖRİST SALDIRI

Olaya tanıklık edenlerden biri de Daily Mail gazetesinin muhabirlerinden Quentin Letts. BBC’ye konuşan gazeteci Letts, ilk önce araba çarpmasına benzeyen bir ses duyduklarını ifade etti. Ardından siyah giyimli ve tıknaz yapılı bir adam aracı olan ziyaretçilerin New Palace Yard’a girerken kullandıkları kapıdan girmek istemiş. Elinde ise değneğe benzeyen bir şey varmış. Şahıs, sarı yelekli iki polis memuru tarafından durdurulmuş Daha sonra polis memurlarından birinin yere yığıldığı görülmüş, siyah elbiseli adamın ise sanki bıçaklıyormuş gibi hareketlerde bulunmuş. Bunun ardından parlamento binasına doğru koşmaya başlayan şahıs polisin en az üç ateşi sonrası yere düşmüş. Londra polisi olayı terörist saldırı olarak değerlendiriyor.