DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Macaristan’da sığınmacılar kamplardan dışarı çıkamayacak

Macaristan’da sığınmacılar kamplardan dışarı çıkamayacak

Macaristan’daki yeni düzenlemelere göre, sığınmacıların iltica başvuruları bitene dek kamplardan dışarı çıkmalarına izin verilmeyecek. Oy çokluğu ile düzenlenen yasada, Macaristan’da ülkede bulunan tüm sığınmacılar iltica başvuruları sonlanana kadar kamplardan dışarı çıkamayacak. Yapılan düzenleme sonrasında alınan bilgilere göre, bu kararın tüm ülkeyi kapsayacağını ve ülkenin güneyinde bulunan konteyner köylerinde sığınmacıların tutulacak olması ve iltica başvuruları bitene

Macaristan’daki yeni düzenlemelere göre, sığınmacıların iltica başvuruları bitene dek kamplardan dışarı çıkmalarına izin verilmeyecek.

Oy çokluğu ile düzenlenen yasada, Macaristan’da ülkede bulunan tüm sığınmacılar iltica başvuruları sonlanana kadar kamplardan dışarı çıkamayacak.

Yapılan düzenleme sonrasında alınan bilgilere göre, bu kararın tüm ülkeyi kapsayacağını ve ülkenin güneyinde bulunan konteyner köylerinde sığınmacıların tutulacak olması ve iltica başvuruları bitene dek Macaristan sınırlarında serbestçe hareket edilmesi yasak olacak.

Macaristan’da sıkı denetim!

Macaristan’da sıkı denetim başladı. Özellikle dönüş yolları ve gümrüklerde sıkı bir arama çalışmaları yapılıyor. Macaristan’a gidecekler bu habere dikkat!Macaristan sınırlarında özellikle de dönüş yolculuğunda terör ve mülteci korkusu nedeniyle sıkıntılı anlar yaşanacak. Gümrüklerde çok sıkı aramalar yapılıyorMülteci akınından sonra Macaristan sınır kontrollerini daha da sıklaştırdı. Mülteci akınına terör korkusu da eklenince gümrüklerde uzun süre beklemek zorunda kalacaksınız. Bu ülkeye dönüş yolculuğumuzda Sırbistan sınırındaki Röszke sınır kapısından giriş yaptık. Uzun kuyruklar oluşuyor. Alternatif sınır kapılarını değerlendirin.Yollar güzel ve otoban. Sabit ve seyyar radar çok, dikkatli olun. Trafik ihlallerinde Macar polisi para tahsil etmiyor. Sürücü, cezayı, bankaya veya postaneye yatırması gerekiyor. Kaza yaptığınızda ise kesinlikle tercümansız ifade vermeyin ve herhangi bir belgeye imza atmayın. Karayolunu tercih eden yolcuların sadece iki paket sigara hakkı var. Bu konuda da kesinlikle affetmiyor.

100 EURO TASARRUF ETTİRİYOR

Macaristan, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da en çok tercih edilecek güzergah olarak görünüyor. Macaristan güzergahını tercih ettiğinizde, Avusturya’daki tüm tünellerden de kurtulmuş oluyorsunuz. Tasarrufunuz ise gidiş dönüş yolculuğunda yaklaşık 100 euro oluyor.

VİNYET ALMAK ZORUNLU

Macaristan’da otobanlar ücretli. Elektronik Vinyet almanız gerekiyor. Otomobiller için 10 günlük Macar vinyeti 2 bin 975 Forint. Bir aylık 4 bin 780 Forint. 1 Euro 310 Forint. Vinyeti, komşu ülkeler ve ülke içerisindeki benzin istasyonları başta olmak üzere, sınır kapısındaki gişeler, otoyol üzerindeki hipermarketler ve Macar Otomobil Kurumu’ndan temin edebilirsiniz. Biz Macar vinyetini dönüş yolculuğumuzda Sırbistan çıkışındaki son benzin istasyonundan bin 247 Dinar’a (11 Euro) karşılığında aldık.

Vinyetsiz otoyolda seyretmenin cezası 30 gün içerisinde ödenirse 14 bin 875 Forint.  Bu ceza 30 gün sonrasında 59 bin 500 Forint’e çıkıyor.Vinyet cama yapışmıyor. Vinyet makbuzuna aracın plakası dahil tüm bilgiler işleniyor.  Bu nedenle makbuzu polis istediğinde göstermeniz için çok iyi saklamanız gerekiyor.