DOLAR 31.0061 0.29%
EURO 33.5774 0.36%
ALTIN 2022.9008 0.54%
BIST 100 9.317,61 -0.29%
BITCOIN 50961.9706 -2.04%
‘Senato, Amerika halkına yanlış yaptı’

‘Senato, Amerika halkına yanlış yaptı’

ABD Başkanı Barack Obama, silahlanma konusunda verdiği karar için Senato’ya “Amerikan halkını yüzüstü bıraktılar.” ifadelerini kullandı.\r\n\r\n

ABD Başkanı Barack Obama, silahlanma konusunda verdiği karar için Senato’ya “Amerikan halkını yüzüstü bıraktılar.” ifadelerini kullandı.ABD’nin Florida eyaletine bağlı olan Orlando‘da genellikle eşcinsellerin gittiği gece kulübüne düzenlenen 50 kişi hayatını kaybedip, 53 kişininde yaralandığı saldırının Barack Obama harekete geçti. Bunun gibi saldırılarının önüne geçme amacıyla Demokratlar ile birlikte Senato’ya silahlanmayı sınırlandıracak bir yasa tasarısı sundu.obama-senato-imageABD Başkanı Barack Obama’nın bu sunduğu yasa tasarıya Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato’dan onay çıkmadı. Bu durum ABD Başkanı Barack Obama sert tepki gösterdi. Senato’nun bu tasarıyı reddetmesini “Amerikan halkını yüzüstü bıraktılar.” sözleriyle ifade etti.ABD Başkanı Barack Obama’nın bu kararının ardından Senato’yu hedef aldığı açıklaması ise şöyle; “Silahlı şiddet saygı duruşundan fazlasını, eyleme geçmeyi gerektiriyor. Bu sınavı veremeyen Senato, Amerikan halkını yüzüstü bırakmıştır.”Orlando’daki silahlı saldırı sonrasında Senato’ya sunulan tasarı yasalaşmaya doğru ilerlerken dün engellendi. Senato’ya sunulan 4 tasarıdan ikisinin silah alınacak kişilerin satın alım esnasından büyük bir kontrole girmeleri ve geçmişlerinin tüm ayrıntısına kadar incelenmesi istendi. Diğer ikisinin ise kesinlikle terör izleme listesinde bulunan kişiler silah satımının engellenmesi için maddeler yer alıyordu.Kişisel silahlanmayı sınırlandırmak için Senato’ya sunulan tasarının reddedilmesi hakkında Barack Obama’nın sözcüsü Josh Earnest da yorumda bulundu.  Josh Earnest konuyla ilgili “korkaklığın utanç verici şekilde gözler önüne serilmesi” sözlerini kullandı. Josh Earnest CNN televizyonuna röportaj verdi. ABD’de meydana gelen pek çok silahlı saldırı sonucu ortaya çıkan toplu katliamların sorunun kökenine inilmesini istediğini ifade etti.Josh Earnest “anayasada silah edinme hakkı tanıyan maddeyi Obama’nın baltalamak istediği” düşüncesini reddedip “Biz ‘Yasalara uyan Amerikan vatandaşları silah satın alamasın’ demiyoruz.” diye açıklamasını yaptı.ABD’de meydana gelen bu saldırıların ardından kişisel silahlanmalarının çoğaldığı ve bunun önüne geçmek için çıkan tartışmaları Orlando’daki saldırı tetikledi.

ORLANDO SALDIRISININ ASIL NEDENİ

Saldırıyı gerçekleştiren 29 yaşındaki  Omar Mateen ile polis arasında geçen telefon görüşmelerinde kendisini ‘Müslüman Asker’ olarak tanımlarken, “ABD’nin Suriye ile Irak’ı bombalamayı bırakmasını” istedi.  Saldırganın, “ABD’nin Suriye ile Irak’ı bombalamayı bırakmasını” istediği için bu saldırıyı düzenlediğini açıkladı.