DOLAR %
EURO %
ALTIN %
BIST 100 %
BITCOIN %
Konsolosluklarda pasaportuna el konan Türkler için siyasiler devrede

Konsolosluklarda pasaportuna el konan Türkler için siyasiler devrede

  Sosyal demokratlar ve Yeşiller, Alman vatandaşı olmak isterken Türk konsolosluklarında pasaportlarına el konan Türkler için işlemlerinin kolaylaştırılmasını istiyor. Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) içişleri uzmanlarından Burkhard Lischka, yetkili mercilerin belli vakalarda vatandaşlık konusunda kolaylık sağlanmasını istiyor. Lischka’ya göre bazı durumlarda pasaportsuz veya pasaport yerine geçen belge ile vatandaşlık işlemlerinin ilerletilmesinin mümkün olabileceğini dile getirdi. Welt

 

Sosyal demokratlar ve Yeşiller, Alman vatandaşı olmak isterken Türk konsolosluklarında pasaportlarına el konan Türkler için işlemlerinin kolaylaştırılmasını istiyor. Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) içişleri uzmanlarından Burkhard Lischka, yetkili mercilerin belli vakalarda vatandaşlık konusunda kolaylık sağlanmasını istiyor. Lischka’ya göre bazı durumlarda pasaportsuz veya pasaport yerine geçen belge ile vatandaşlık işlemlerinin ilerletilmesinin mümkün olabileceğini dile getirdi.

Welt am Sonntag gazetesinde çıkan bir habere göre Türkiye’deki hükümete karşı olanlar Almanya’daki Türk konsolosluklarında kasıtlı olarak yapılan güçlüklere maruz kalıyorlar. Gazete buna örnek olarak Almanya doğumlu bir öğretmenin Türk vatandaşlığından çıkmak için Türk konsolosluğuna gittiğinde yaşadıklarına yer veriyor. İddiaya göre öğretmenin vatandaşlıktan çıkma başvurusu yerine getirilmemiş, bunun yerine pasaportuna el konmuş. Bu durumda olanların Alman vatandaşlığına geçmesi oldukça zor bir hal alıyor.

HAMBURG’DA BEŞ KİŞİNİN PASAPORTUNA EL KONMUŞ

Hamburg İçişleri Dairesi’nin gazeteye aktardığına göre eyalette en az dört Türk vatandaşı daha aynı durumdan mustarip ve bu durum daire için bugüne kadar benzeri olmayan yeni bir gelişme. İçişleri Dairesi bu yüzden ilgili diğer mercilerle olan işbirliğini arttırmış.

Lischka’ya göre bu gelişmenin sorumlusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Lischka, Erdoğan’ın Türkiye’deki demokrasinin altını oymakla kalmayıp yabancı ülkelerdeki temsilcilikleri kullanarak muhaliflerine eziyet ettiğini dile getirdi.

ÇİFTE VATANDAŞLIK OLSA MUHALİF TÜRKLER İÇİN SORUN BİTER

Yeşiller’den Volker Beck ise öncelikle Federal Hükümet’in Türkiye’ye sözlü bir uyarıda bulunulmasını istiyor. Vatandaşlıktan çıkarmayı engelleme söz konusu olduğunda birden fazla ülkenin vatandaşlığına sahip olmayı kabul etmenin meseleyi çözebileceğini ifade eden Beck, çifte vatandaşlığın bir çözüm olabileceğini dile getirdi. Politikacının anlattığına göre Almen makamları vatandaşlıktan çıkması engellenen insanlardan bunu kanıtlamaları için aşırı bürokratik işlemlere başvuruyorlar.

FEDERAL HÜKÜMET NET BİR TEPKİ GÖSTERMELİ

Birlik partileri (CDU/CSU) kanadından da Federal Hükümet’i göreve çağıran sesler yükseliyor. Parti grubunun içişleri sözcüsü Stephan Mayer, “Şayet konsolosluklar bu uygulamayı Alman vatandaşlığına başvuruyu boşa çıkarmak için yapıyorlarsa Federal Hükümet’in net bir tepki göstermesi gerekir. Türk vatandaşlarının pasaportlarına hukuki gerekçe olmadan el koyarak baskı altında tutulması kabul edilebilir bir durum değildir” şeklinde konuştu.